Νέος «περίπατος» στην Ιταλία

16:41 18/9/2014 - Πηγή: Bam
Ο Ολυμπιακός νίκησε την Φορλί με 90-61 κι έκανε το 3/3 στα φιλικά παιχνίδια που έδωσε επί ιταλικού εδάφους. Ο Οθέλο Χάντερ (17π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στο ματς με την Φορλί, ενώ τον ακολούθησε ο Γιώργος Πρίντεζης (14π.). Διψήφιοι ήταν επίσης οι Δημήτρης Κατσίβελης (11π.), Κώστας Σλούκας (11π.) και Δημήτρης Αγραβάνης (10π.), ενώ χρόνο συμμετοχής πήραν και οι Ανδρέας Χριστοδούλου (5π.) και Βασίλης Μουράτος (2π.).

Ο
Ολυμπιακός μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού και η συμπλήρωση των 10’ τον βρήκε να προηγείται με 26-13, με τον Χάντερ να καρφώνει και να διαμορφώνει το σκορ της πρώτης περιόδου.Οι Πειραιώτες κράτησαν το προβάδισμα και στην δεύτερη περίοδο και η διαφορά έφτασε ως και τους 14 πόντους. Ο Αγραβάνης με πέντε συνεχόμενους πόντους και ο Χριστοδούλου με δύο έγραψαν το 35-21 στο 14’ ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Κατσίβελης ευστόχησε σε τρίποντο για το 43-29. Η Φορλί, όμως, κατάφερε να κάνει επιμέρους σκορ 1-7 και πήγε στα αποδυτήρια στο -8 (44-36).

Η διαφορά δυναμικότητας των ομάδων ήταν εμφανής και στην τρίτη περίοδο, με τους «ερυθρόλευκους» να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, να προηγούνται 53-39 στο 23’ και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +21 (72-51, 30’). Το τέταρτο δεκάλεπτο, ως προς το ποιος θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να μην απειλείται από την Φορλί και να φτάνει στην επικράτηση με 90-61.

Δεκάλεπτα: 26-13, 44-36, 72-51, 90-61

Ολυμπιακός: Χάντερ 17 (3ρ.), Σλούκας 11 (1τρ. – 4ασ.), Μουράτος 2, Σίμονς 2 (2ρ.), Χριστοδούλου 5 (2ρ.), Πρίντεζης 14 (2τρ. – 7ρ.), Αγραβάνης 10 (2τρ. – 6ρ.), Μάντζαρης 7 (1τρ. – 4ρ. – 3ασ.), Καββαδάς 5 (3ρ.), Κατσίβελης 11 (3τρ. – 2ρ.), Λαφαγιέτ 6 (1τρ. – 3ασ.)

Φορλί: Ντιπ 2, Μπετσίροβιτς 16(2), Καραρέτο 8, Φρασινέτι 7(1), Μπρουτίνι 16, Σακάτζι 4, Αντρέους, Πόστιτς 6, Σαλέτι, Μπρίτζι 2,