Νίκη επι της Γαλατά με... αμυνάρα!

22:04 18/9/2015 - Πηγή: Bam

Την πρώτη του φιλική νίκη επί ιταλικού εδάφους πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 68-65 της Γαλατάσαραϊ στον ημιτελικό του «Trofeο Citta Di Cagliari».

Με κύριο όπλο την άμυνα και κορυφαίους τους Αθηναίου, Τσαίρέλη και Στρόμπερι, οι «ερυθρόλευκοι» προκρίθηκαν στον τελικό κόντρα στην ομάδα των Λάσμε, Ντόρσεϊ και ΜακΚόλουμ και αύριο θα αντιμετωπίσουν μία εκ των Σάσσαρι ή Λιμόζ που κοντράρονται στο άλλο παιχνίδι του τουρνουά.

Η τουρκική ομάδα, άρχισε πιο δυνατά στην αναμέτρηση

και προηγήθηκε 13-4 στο 6΄, όμως με συνεχόμενα τρίποντα από Τσαϊρέλη, Στρόμπερι και Τολιόπουλο, η διαφορά μειώθηκε σε 18-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός, που είχε στη διάθεσή του και τον Αγραβάνη ο οποίος ξεπέρασε το διάστρεμμα που τον ταλαιπωρούσε, έμεινε πίσω στο σκορ με 36-28 δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, αλλά με τον Αθηναίου να βοηθάει σημαντικά το ημίχρονο έκλεισε με 36-34.

Από το πρώτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου και μετά ως το τέλος του αγώνα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν καλύτεροι, πιο εύστοχοι έξω από τα 6.75 και επέβαλαν τον ρυθμό τους. Στο 25΄ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 43-41 με καλάθι του Παπαπέτρου, ενώ στο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν στο +5. (57-52). Ο Αθηναίου με τρίποντο, έδωσε «αέρα» επτά πόντων στο 34΄ (62-55), όμως η Γαλατάσαραϊ βρήκε λύσεις και μείωσε σε 66-64, με 150 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Γιανγκ αστόχησε εξ’ επαφής στα 33΄΄ για να «κλειδώσει» το ματς, όμως οι τούρκοι είχαν 2/6 βολές και ο Αθηναίου με δική του μία έκανε το 68-65, που έμελε να είναι και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-36, 57-52, 68-65.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 10, Χαντερ 2, Παπαπέτρου 7, Στρόμπερι 11 (1), Τσαϊρέλης 11 (1), Τολιόπουλος 5 (1), Μουράτος 4, Αγραβάνης, Καλογιαννίδης, Καλαμπόκης, Αθηναίου 18 (4)
Γαλατάσραϊ (Αταμάν): ΜακΚόλουμ 15, Μίτσοφ 6, Ντόρσεϊ 12, Ετζέ 8, Αράρ, Τουρκγιλμάζ, Λάσμε 20, Σανλί, Κοκσάλ 4.