Πέρασε ο Ολυμπιακός!

06:44 29/1/2014 - Πηγή: Bam

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας τσέκαρε ο Ολυμπιακός μετά την συγκλονιστική νίκη του με 3-1 επί του Φοίνικα στη Σύρο.

Την πρόκρισή του στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε με 3-1 του Φοίνικα

Σύρου στο μεγάλο ντέρμπι των «16» της διοργάνωσης.

Στη δεύτερη συνάντησή των δύο ομάδων μέσα σε δέκα μέρες οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτή που πανηγύρισαν ξανά, «αλώνοντας» αυτή τη φορά την έδρα των Συριανών.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός είχε σταθερά το προβάδισμα και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 (19-25), όμως το δεύτερο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στους πόντους μέχρι πριν το τέλος, όταν ένα σερί 3-0 έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (21-20) για να φέρουν το 1-1 οι Ντιάτσκοφ και Τακουρίδης στους κρίσιμους τελευταίους πόντους.

Ανάλογη ήταν η εξέλιξη μέχρι και τα μέσα του τρίτου σετ, όμως μετά το 14-14 ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και το +6 (18-24) και έκανε το 2-1.

Το πραγματικό θρίλερ όμως ξεκίνησε στο τέταρτο σετ. Ο Φοίνικας είχε το προβάδισμα μέχρι το 13-13, ενώ ο Ολυμπιακός απάντησε φέροντας στο ματς συνεχείς εναλλαγές, μέχρι το 25-25.

Από κει και πέρα ο Φοίνικας αποδείχτηκε σκληρό καρύδι. Ο Ολυμπιακός έφτασε τέσσερις φορές στο ματς μπολ, όμως οι Συριανοί κατάφερναν να ισορροπήσουν, φτάνοντας μάλιστα σε σετ μπολ στο 30-29.

Το 30-30 έγινε με επίθεση του Γιούριστς, ο οποίος με μπλοκ στον Λάππα έκανε το 30-31 και με νέο μπλοκ στον Ντιάτσκοφ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 χαρίζοντας την μεγάλη πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 19-25, 25-22, 19-25, 30-32.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τσας 13 (11/27 επ, 2 μπλοκ), Γιάνουσεκ 4 (3/12 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ – 38% άριστες), Ντιάτσκοφ 27 (24/42 επ, 2 άσσους, 1 μπλοκ, 57% υπ – 35% άριστες), Τακουρίδης 8 (7/12 επ, 1 άσσος), Πελεκούδας 1 (1/7 επ) / Παπαδημητρίου (λ – 67% υπ. – 33% άριστες), Λάππας 9 (7/11 επ, 2 άσσους, 38% υπ – 06% άριστες, Σφενδυλάκης 1 (1/2 επ.), Τσέργας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 11 (10/18 επ, 1 άσσος, 83% υπ – 56% άριστες), Γιούρισιτς 11 (5/8 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Καλντέιρα 17 (14/33 επ, 3 μπλοκ, 38% υπ – 17% άριστες), Γιορντάνοφ 28 (24/46 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (7/7 επ, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ – 73% υπ – 59% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου