Περίπατος με το μυαλό στο… Κάουνας

20:00 11/12/2016 - Πηγή: Bam
Ο Ολυμπιακός είχε εύκολο απόγευμα στο ΣΕΦ, καθώς στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League, επικράτησε άνετα του Ρεθύμνο με 83-58

Ο Έλληνας τεχνικός είχε την ευκαιρία να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε παίκτες, όπως ο Γιάννης Αθηναίου (πήρε τη θέση του τραυματία Ντάνιελ Χάκετ), αλλά και ο Βασίλης Τολιόπουλος,
ο οποίος συμπεριλφθηκε στην 12άδα μετά από αρκετό καιρό.

Ο Ολυμπιακός ήθελε να τελειώσει με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι κόντρα στο Ρέθυμνο και μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ. Μετά το αναγνωριστικό 4-4, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το γκάζι και ξέχασαν να βάλουν το πόδι στο φρένο.

Η διαφορά έφτασε πολύ γρήγορα σε διψήφια επίπεδα (21-11 στο 7'), με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προσφέρουν και θέαμα, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με σχετική άνεση στο 31-18.

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει εξαιρετικά στην άμυνα και κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντου, με το ημίχρονο να κλείνει στο 50-28.

Τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο, όπου ο Ολυμπιακός, παρά το στείρο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να φτάσει σε μια άνετη νίκη, διατηρώντας το απόλυτο στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 50-28, 63-46, 83-58.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (1), Μπιρτς 8, Γιανγκ 9, Τολιόπουλος 5 (1) (4ασίστ), Παπαπέτρου 13 (1), Σπανούλης 8 (8ασίστ), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 8, Λοτζέσκι 3 (1), Αθηναίου 8 (1).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Κωνσταντινίδης): Κώττας, Ραζής, Χριστοδούλου 8, Άρνολντ 11 (1), Φιτζπάτρικ 11, Τάλτον, Καμπερίδης 3 (1), Θεοδωρίδης, Ζάμπας 3, Γιαννόπουλος 16 (4), Κράβιτς 4, Έντουαρντς 2.