Μπορεί ο Ολυμπιακός να αποκλείστηκε από τη Ρεάλ και να μην κατάφερε να συμμετάσχει σε τρίτο διαδοχικό final 4, όμως στο Μιλάνο για τη διεκδίκηση του φετινού ευρωπαϊκού στέμματος θα βρεθούν 7 πρώην ερυθρόλευκοι παίκτες.

Του Δημήτρη Παπούλη

Συγκεκριμένα, στην πόλη της μόδας που διοργανώνει φέτος το final 4 θα βρεθούν οι Ζίζιτς, Σχορτσιανίτης (Μακάμπι), Παπανικολάου, Ντόρσεϊ (Μπαρτσελόνα), Τεόντοσιτς, Χάινς (ΤΣΣΚΑ) καθώς και ο Γιάννης Μπουρούσης

(Ρεάλ Μαδρίτης). Πρόκειται για παίκτες που πέρασαν από την ομάδα του Πειραιά και άφησαν το στίγμα τους, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο.

Ας θυμηθούμε την πορεία των παραπάνω παικτών, τα πεπραγμένα τους με τη φανέλα του Ολυμπιακού στα ευρωπαϊκά ματς, αλλά και τις φετινές τους επιδόσεις στη Euroleague.

Άντρια Ζίζιτς

Ο Κροάτης σέντερ αγωνίστηκε κατά σειρά σε ΚΚ Σπλιτ (1998-2003), Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ (2003-2004), Ολυμπιακό (2005-2007), Παναθηναϊκό (2007-2008), Γαλατασαράϊ (2008-2009), Τσεντεβίτα (2009-2010, Βιλερμπάν (2010-2011) και Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ (2011-2013), ενώ τη φετινή σεζόν ξεκίνησε στην Αστάνα του Καζακστάν για να μετακομίσει τον Ιανουάριο στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Με τον Ολυμπιακό, ο ύψους 2,06 μέτρων Κροάτης αγωνίστηκε συνολικά 45 φορές στη Euroleague τη διετία 2005-2007 που έμεινε στο «λιμάνι». Τη σεζόν 2005-2006 μέτρησε 23 συμμετοχές αγωνιζόμενος κατά μέσο όρο 20:35 λεπτά, έχοντας 8,3 πόντους, 4,4 ριμπάουντ και 0,3 ασίστ ανά παιχνίδι. Τη χρονιά εκείνη, οι ερυθρόλευκοι έφτασαν μέχρι τα play-off της διοργάνωσης όπου και αποκλείστηκαν με 2-1 στις νίκες από την τωρινή ομάδα του Ζίζιτς, την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Την επόμενη χρονιά, ο Ζίζιτς αγωνίστηκε σε 22 ματς της Euroleague όντας σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με την πρώτη του σεζόν. Ο χρόνος συμμετοχής του αυξήθηκε κατά 4 λεπτά ανά αγώνα, ενώ πλέον σκόραρε κατά μέσο όρο 12,2 πόντους, μάζευε 5,2 ριμπάουντ και μοίραζε 1 ασίστ ανά παιχνίδι. Και τη σεζόν αυτή οι ερυθρόλευκοι έφτασαν μέχρι τα play-off όπου και αποκλείστηκαν από την Ταού Κεράμικα με 0-2.

Συνολικά με τους ερυθρόλευκους στην Euroleague ο Άντρια Ζίζιτς μέτρησε 459 πόντους, 216 ριμπάουντ και 30 ασίστ.

Φέτος, με τα χρώματα της Μακάμπι από τον Ιανουάριο και μετά, απ’ όταν μεταγράφηκε στους Ισραηλινούς, ο Ζίζιτς έχει παίξει σε 9 παιχνίδια έχοντας κατά μέσο όρο 0,9 πόντους 1,4 ριμπαόυντ και 0,3 ασίστ σε 5:10 λεπτά συμμετοχής ανά ματς.

Σοφοκλής Σχορτσανίτης

Ο Έλληνας σέντερ είναι μαζί με τον Ζίζιτς οι δύο πρώην παίκτες του Ολυμπιακού που θα βρεθούν στο final 4 με τα φανέλα της Μακάμπι, αλλά ταυτόχρονα αποτελούν και αυτούς που χρονικά αγωνίστηκαν στους ερυθρόλευκους πριν τους υπόλοιπους.

Ο Σχορτσιανίτης ξεκίνησε την καριέρα του από τον Ηρακλή όπου και αγωνίστηκε από το 2000 μέχρι το 2003. Στη συνέχεια έπαιξε από μια σεζόν σε Καντού (2003-2004) και Άρη (2004-2005) πριν μετακομίσει για μια πενταετία (2005-2010) στον Ολυμπιακό. Μετά τους ερυθρόλευκους μετακόμισε στο Ισραήλ και τη Μακάμπι στη οποία αγωνίζεται μέχρι σήμερα, με παρένθεση τη σεζόν 2012-2013 όταν και επέστρεψε για να αγωνιστεί στη χώρα μας, αυτή τη φορά με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Την πενταετία 2005-2010 που αγωνίστηκε στου πειραιώτες, ο Σχορτσιανίτης είχε συνολικά 542 πόντους και 210 ριμπάουντ στο ενεργητικό του. Πιο συγκεκριμένα, στην πρώτη του σεζόν αγωνίστηκε σε 22 παιχνίδια έχοντας 10,7 πόντους και 4,9 ριμπάουντ σε 19:06 λεπτά συμμετοχής. Τη σεζόν 2006-2007 είχε 6,6 πόντους και 1,8 ριμπάουντ σε 11:02 λεπτά συμμετοχής, ενώ την αμέσως επόμενη δεν συμμετείχε σε κανένα ματς των ερυθρόλευκων. Επέστρεψε τη σεζόν 2008-2009 και μαζί του επέστρεψε και ο Ολυμπιακός στα final 4, όπου τελικά κατέλαβε την 4η θέση. Εκείνη τη χρονιά ο 28χρονος σέντερ μέτρησε 7,2 πόντους και 2,5 ριμπάουντ σε 8:21 λεπτά. Ο Σχορτσιανίτης αγωνίστηκε και σε ακόμα ένα final 4 με τους ερυθρόλευκους, αυτό της σεζόν 2009-2010, όπου ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στον τελικό από τη Μπαρτσελόνα. Σε αυτήν, την τελευταία του χρονιά με τα κόκκινα, ο Σχορτσιανίτης είχε 7,2 πόντους και 2,5 ριμπάουντ αγωνιζόμενος 13:2 λεπτά ανά αγώνα.

Τη φετινή σεζόν στη Μακάμπι, ο θηριώδης σέντερ έχει αγωνιστεί σε 27 παιχνίδια μετρώντας 9,8 πόντους και 2,6 ριμπάουντ, αγωνιζόμενος 14:18 λεπτά ανά αγώνα.

Γιάννης Μπουρούσης

Ο Γιάννης Μπουρούσης αγωνίστηκε στον Ολυμπιακό από το 2006 έως και το 2011. Προηγουμένως είχε φορέσει τη φανέλα της ΑΕΚ (2001-2006) αλλά και της Μπαρτσελόνα, στο δεύτερο μισό της σεζόν 2005-2006. Μετά τους ερυθρόλευκους, ο Καρδιτσιώτης σέντερ έπαιξε 2 σεζόν στο Μιλάνο για να μετακομίσει φέτος στη Μαδρίτη και τη Ρεάλ.

Στα 5 χρόνια που έμεινε στο λιμάνι, ο ύψους 2,13 μέτρων σέντερ αγωνίστηκε σε 97 παιχνίδια της Euroleague πετυχαίνοντας συνολικά 902 πόντους και μαζεύοντας 580 ριμπάουντ. Αναλυτικότερα, τη σεζόν 2006-2007, η στατιστική του Μπουρούση κατέγραψε 8,6 πόντους και 5,7 ριμπάουντ κατά μέσο όρο σε 16:03 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα. Την επόμενη χρονιά οι πόντοι και τα ριμπάουντ του μειώθηκαν σε 5,8 και 5,2 αντίστοιχα, αν και είχε περισσότερο χρόνο συμμετοχής (19:22 λεπτά/αγώνα). Η σεζόν 2008-2009 ήταν και η καλύτερη του με τη φανέλα του Ολυμπιακού από πλευράς στατιστικής, αφού σε 21:16 λεπτά συμμετοχής ανά ματς σημείωνε κατά μέσο όρο 12,5 πόντους και μάζευε 7,4 ριμπάουντ. Τη σεζόν 2009-2010 είχε 8,8 πόντους και 4,8 ριμπάουντ σε 16:26 λεπτά συμμετοχής για να ανεβάσει και πάλι τα νούμερα του στην τελευταία του σεζόν στους πειραιώτες όταν και είχε 10,7 πόντους και 6,6 ριμπάουντ σε 17:28 λεπτά συμμετοχής. Τη χρονιά αυτή, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στο final 4 αλλά δεν κατάφερε να κατακτήσει το τρόπαιο αφού ηττήθηκε στον τελικό από τη Μπαρτσελόνα.

Τη φετινή αγωνιστική σεζόν ο Μπουρούσης αγωνιζόμενος με τη Ρεάλ έχει παίξει σε 27 παιχνίδια της Euroleague έχοντας 8,3 πόντους και 5,9 ριμπάουντ σε 20:47 λεπτά ανά αγώνα.

Μίλος Τεόντοσιτς

Ο Μίλος Τεόντοσιτς ξεκίνησε την καριέρα του από τη Ζελέζνικ στην οποία και αγωνίστηκε τις σεζόν 2004-2005 και 2006-2007. Μεσολάβησε ένα πέρασμά του από την Μπόρακ τη σεζόν 2005-2006. Το 2007 ήρθε στον Ολυμπιακό ως ένα από τα ανερχόμενα ταλέντα του Σέρβικου μπάσκετ και έμεινε στη χώρα μας 4 χρονιές, πριν μετακομίσει το 2011 στης ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην οποία και αγωνίζεται μέχρι σήμερα.

Με τον Ολυμπιακό ο Τεόντοσιτς αγωνίστηκε σε 80 παιχνίδια πετυχαίνοντας συνολικά 665 πόντους και μοιράζοντας 248 ασίστ. Τη σεζόν 2007-2008 έκανε το ντεμπούτο του στην Euroleague και σε 19:32 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα πέτυχε 5,2 πόντους και έδωσε 2 ασίστ κατά μέσο όρο. Τη σεζόν 2008-2009, ο Σέρβος γκαρντ αγωνιζόμενος 14:33 λεπτά/αγώνα είχε κατά μέσο όρο 3,3 πόντους και 1,7 ασίστ. Το ξεπέταγμα του 26χρονου σήμερα Τεόντοσιτς έγινε την τρίτη του χρονιά στον Ολυμπιακό όταν και σημείωνε 13,4 πόντους και μοίραζε 4,9 ασίστ σε 30:10 λεπτά συμμετοχής. Την τελευταία του χρονιά (2010-2011), κινήθηκε σε λίγο χαμηλότερους ρυθμούς έχοντας 10,9 πόντους και 3,6 ασίστ σε 25:30 λεπτά ανά αγώνα. Τη χρονιά αυτή, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να προκριθεί στο final 4 αφού αν και είχε το πλεονέκτημα έδρας στα play off αποκλείστηκε από τη Σιένα με 1-3.

Στην ΤΣΣΚΑ φέτος, ο Τεόντοσιτς έχει αγωνιστεί 25 λεπτά κατά μέσο όρο σε κάθε ένα από τα 21 ματς που έχει συμμετάσχει, πετυχαίνοντας παράλληλα 10,9 πόντους και μοιράζοντας 4,1 ασίστ.

Κώστας Παπανικολάου

Ο Κώστας Παπανικολάου, εξαργύρωσε τις επιτυχίες που είχε με τις μικρές εθνικές ομάδες και αφού αγωνίστηκε πρώτα μια σεζόν στον Άρη (2008-2009), πήρε μεταγραφή για τον Ολυμπιακό όπου και έπαιξε για τέσσερις χρονιές, πριν μετακομίσει στην Μπαρτσελόνα το καλοκαίρι του 2013.

Στα τέσσερα χρόνια που έμεινε στον Ολυμπιακό αγωνίστηκε συνολικά σε 75 αγώνες πετυχαίνοντας 472 πόντους και μαζεύοντας 268 ριμπάουντ. Κατάφερε δε να συμμετάσχει σε 3 final 4, κατακτώντας μάλιστα τα δύο εξ’ αυτών.

Στην πρώτη του σεζόν με τα ερυθρόλευκα, ο διεθνής φόργουορντ είχε περιορισμένο χρόνο συμμετοχής. Κατά μέσο όρο έπαιζε μόνο 6:23 έχοντας 0,8 πόντους και 1,2 ριμπαουντ. Με την πάροδο του χρόνου οι επιδόσεις του βελτιώνονταν διαρκώς. Έτσι τη δεύτερη σεζόν είχε 3,9 πόντους και 3,1 ριμπάουντ (σε 13:41 λεπτά/αγώνα), την τρίτη 6,1 πόντους και 3,4 ριμπάουντ (σε 19:49 λεπτά/αγώνα) και την τέταρτη 8,7 πόντους και 4,4 ριμπάουντ (σε 23:46 λεπτά/αγώνα). Αξίζει δε να σημειωθεί ότι στο final 4 της Κωνσταντινούπολης όπου ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο από τα δύο συνεχόμενα τρόπαια της Euroleague, ο Παπανικολάου είχε την τέλεια στατιστική καθώς δεν αστόχησε σε κανένα από τα σουτ τα οποία επιχείρησε (3/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα).

Με τη Μπαρτσελόνα φέτος, ο «Παπ» έχει αγωνιστεί σε 26 ματς, έχοντας 7 πόντους και 3,5 ριμπάουντ κατά μέσο όρο σε 25:19 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα.

Κάιλ Χάινς

Ο Κάιλ Χάινς μετεγράφηκε στον Ολυμπιακό το 2011 από τη Μπάμπεργκ έχοντας αγωνιστεί στη Γερμανία μία σεζόν. Είχαν προηγηθεί δύο χρόνια στη δεύτερη κατηγορία της Ιταλίας με τη Βερόλι (2008-2010). Ο σέντερ «τσέπης», όπως είθισται να τον αποκαλούν, έμεινε στον Πειραιά δύο χρονιές, πρόλαβε όμως να κατακτήσει ισάριθμες φορές τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης. Συνολικά, αγωνίστηκε 53 φορές, σκόραρε 507 πόντους και μάζεψε 286 ριμπάουντ.

Τη χρονιά …της Πόλης, ο Αμερικανός σέντερ είχε στο ενεργητικό του 9,9 πόντους και 4,5 ριμπάουντ σε 19:33 λεπτά ανά αγώνα, ενώ την αμέσως επόμενη, αυτή του Λονδίνου, είχε 9,4 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 20:11 λεπτά ανά αγώνα.

Τη φετινή σεζόν με τη φανέλα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Χάινς έχει συμμετάσχει σε 27 αγώνες σκοράροντας 7,7 πόντους και μαζεύοντας 4,7 ριμπάουντ σε 20:02 λεπτά/αγώνα.

Ο Χάινς μαζί με τον Παπανικολάου είναι οι δύο παίκτες της «παρέας» των 7 πρώην ερυθρόλευκων που φιλοδοξούν να κατακτήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Τζόι Ντόρσι

Ο Τζόι Ντόρσι μετά τους Ρόκετς (2008-2010), τους Κίνγκς (2010) και τους Ράπτορς (2010-2011), άφησε το μαγικό κόσμο του ΝΒΑ και μετακόμισε στην Ευρώπη για λογαρισμό της Κάχα Λαμποράλ το καλοκαίρι του 2011. Στην Ισπανία όμως αγωνίστηκε μόνο λίγους μήνες, καθώς στα μισά της σεζόν ήρθε στον Πειραιά και τον Ολυμπιακό.

Με τους ερυθρόλευκους αγωνίστηκε σε 20 ματς της Euroleague. Τα 17 από αυτά ήταν τη σεζόν 2011-2012, ενώ τα υπόλοιπα 3 στις αρχές της σεζόν 2012-2013, πριν αποχωρήσει το Νοέμβρη του 2012.

Στην πρώτη του σεζόν, όταν και στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, ο Αμερικανός σέντερ είχε 4,2 πόντους και 4,4 ριμπάουντ σε 14:39 λεπτά ανά αγώνα. Συνολικά με την ομάδα του Πειραιά, ο Ντόρσι πέτυχε 81 πόντους και μάζεψε 87 ριμπαόυντ.

Φέτος στη Μπαρτσελόνα ο δυναμικός σέντερ έχει αγωνιστεί σε 27 παιχνίδια, μετρώντας 5,2 πόντους και 5,7 ριμπάουντ σε 15 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα.