ΘΡΥΛΙΚΟ ΧΑΛΚΙΝΟ... άμα λάχει εμείς οι ... βλάχοι

22:19 8/8/2015 - Πηγή: Bam
Η εθνική πόλο κέρδισε 11-9 (7-7 κ.α.), πήρε την 3η θέση στο παγκόσμιο και πάει στο Ρίο

Τεράστια Ελλαδάρα! Δέκα χρόνια μετά το Μόντρεαλ (2005) βρίσκεται και πάλι στο βάθρο… Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κερδίζοντας 11-9 (7-7 κ.α.) την Ιταλία στον μικρό τελικό!

Αυτό το μετάλλιο στέλνει την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο και έρχεται να προστεθεί όχι μόνο σε εκείνο του

2005, αλλά και στο χρυσό που είχε κερδίσει η Εθνική ομάδα των γυναικών το 2011 στη Σαγκάη!

Με πολύ καλή άμυνα η Εθνική πόλο των ανδρών τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο οκτάλεπτο κατάφεραν και περιόρισαν επιθετικά του Ιταλούς και πήγε στο ημίχρονο έχοντας πάρει “κεφάλι” στο σκορ. Μάλιστα, στην πρώτη περίοδο ακυρώθηκαν δύο γκολ της Εθνικής. Ενα του Αφρουδάκη για καθυστέρηση (9 στις 10 φορές δεν ακυρώνεται γκολ γι’ αυτη την περίπτωση) κι ένα του Φουντούλη για κοφτή προσποίηση.

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη και στο τρίτο οκτάλεπτο, αλλά έπρεπε να αποφύγει τουλάχιστον δύο κακές άμυνες… Στη μία ο Φοντανέλι βρέθηκε αφύλαχτος μπροστά στον Φλέγκα και στην άλλη ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη της γ’ περιόδου όταν αφέθηκε ο Αϊκάρντι να σκοράρει με το σουτ που επιχείρησε… όπως – όπως!

Στο τέταρτο οκτάλεπτο η Ελλάδα έπρεπε να τα… βγάλει πέρα και με τα διακριτικά φαλτσοσφυρίγματα των Αλεξαντρέσκου και Κορίζνα… Στο 4.26 η Ιταλία ισοφάρισε με πέναλτι του Φιλιόλι που έκανε το 7-7… Η “γαλανόλευκη” δεν κατάφερε να πετύχει γκολ στο χρόνο που απέμενε και ο αγώνας πήγε στα πέναλτι, διαδικασία στην οποία έλαμψε και πάλι ο Φλέγκας!

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 2-2, 4-4, 0-1

Ελλάδα (Θ. Βλάχος): 1. Φλέγκας, 2. Μυλωνάκης 1, 3. Δερβίσης, 4. Γεννηδουνιάς, 5. Φουντούλης, 6. Ποντικέας, 7. Αφρουδάκης 1, 8. Δελακάς, 9. Μουρίκης 1, 10. Κολόμβος, 11. Γούνας 1, 12. Βλαχόπουλος 3, 13. Γαλανόπουλος

Ιταλία (Σ. Καμπάνια): 1. Tεμπέστι, 2. Ντι Φούλβιο 1, 3. Βελότο 1, 4. Φιλιόλι 2, 5. Τζιορτζέτι, 6. Φοντανέλι 1, 7. Τζιάκοπο, 8. Πρεσκιούτι, 9. Τζίτο, 10. Λουόνγκο, 11. Αϊκάρντι 2, 12. Μπαράλντι, 13. Ντελ Λούνγκο

πηγή: sportit.gr