Τρίτωσε το... καλό μέσα στο ΟΑΚΑ

23:25 18/11/2016 - Πηγή: Bam
Μετά τα δύο, μυθικά διπλά πέρυσι στους τελικούς της Α1, οι Πειραιώτες έκαναν ακόμη ένα, επικρατώντας του Παναθηναϊκού Superfoods με σκορ 79-77, για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Στους 22 πόντους (16 ως το 20') σταμάτησε ο αρχηγός του Ολυμπιακού, που είχε 8 ασίστ και πλέον νιώθει... πιο άνετα από ποτέ στο ΟΑΚΑ και 16 είχε ο
«χρυσός» υπαρχηγός των θριαμβευτών, που ανέβασε στροφές... φουλ στο δεύτερο 20λεπτο.

Στο 5-3 το ρεκόρ των μεγάλων νικητών και ενώ την άλλη εβδομάδα θα υποδεχθούν στο ΣΕΦ την Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο 4-4 αυτό του ΠΑΟ, ο οποίος θα παίξει στο κλειστό του Αμαρουσίου με την Νταρουσάφακα.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν αφεντικό στο πρώτο ημίχρονο όταν με τα «όργια» Σπανούλη προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους (35-45). Παρά τον βομβαρδισμό από τα 6,75 (τρία συνεχόμενα τέτοια υπέγραψαν το 76-72 υπέρ των γηπεδούχων), στη συνέχεια έκανε τα πάντα λάθος, οι πρωταθλητές Ελλάδας ξετύλιξαν τα... δώρα και τελικώς, 3'' πριν τη λήξη ο Πρίντεζης με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Είχε προηγηθεί σκόπιμο φάουλ πάνω στον Καλάθη, ο οποίος είχε 1/2 βολές, ενώ στην εκπνοή και χωρίς ισορροπία, ο Φώτσης αστόχησε για το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 39-47, 63-61, 77-79

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (2), Νίκολς, Ρίβερς 14 (4), Μποχωρίδης, Φώτσης 13 (2), Παππάς 9, Φελντέιν 3 (1), Μπουρούσης 8 (1), Καλάθης Ν. 16 (1)

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 4, Μπιρτς 8, Γιανγκ, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (4), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 11 (2), Λοτζέσκι 6 (2)