ΑΕΝΚ για πλέι οφ (81-74) τον Άρη!

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Νέα Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα και επικράτησε του Άρη στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής με 81-74 παραμένοντας στα υψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα. Οι νικητές κατάφεραν να πάρουν το πάνω χέρι από την αρχή του αγώνα και να μην επιτρέψουν στους φιλοξενούμενους να φύγουν με το «διπλό».

Το νταμπλ σκορ (32-16) του πρώτου δεκαλέπτου έδειχνε πως εύκολα ή δύσκολα η Νέα Κηφισιά

θα έφτανε στην κατάκτηση της νίκης απέναντι στον Άρη που προερχόταν από την ήττα στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι λοιπόν μπήκαν δυναμικά από την αρχή του αγώνα και πήραν μία καλή διαφορά απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης που βελτίωσε την αμυντική της εικόνα στη δεύτερη περίοδο. Η επιθετική εικόνα του Άρη όμως παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα με αποτέλεσμα το πρώτο μισό να ολοκληρωθεί με 46-35 υπέρ της ΑΕΝΚ.

Η διαφορά όμως παρέμεινε στα ίδια περίπου επίπεδα για τους γηπεδούχους κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου μέχρι και τη λήξη της. Οι γηπεδούχοι «μπλόκαραν» για τα καλά τους φιλοξενούμενους που δεν κατάφεραν να βρουν εύκολες λύσεις στην επίθεση με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 60-48 υπέρ των γηπεδούχων. Στην τελευταία περίοδο ο Άρης προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε και η Νέκα Κηφισιά επικράτησε με 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 32-16, 46-35, 60-48, 81-74.
ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 10 (2), Λιακόπουλος 10 (2), Κρόκερ 17 (1), Κομποδιέτας, Σιούτης, Γκάρετ 5, Γουντς 4, Τσαλδάρης 18 (4), Αντεγκμπόγιε 2, Κακιούζης 8, Μπάρλος 7 (1).
ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 2, Χαντ, Πελεκάνος 10, Γκίκας 2, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 12, Μούρτος 14 (4), Αθηναίου 12 (1).