ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ 93-89

07/09/2010 (23:00) Η Αργεντινή ήταν η μεγάλη νικήτρια του Λατινοαμερικάνου ντέρμπι, καθώς επικράτησε της Βραζιλίας με 93-89 , παίρνοντας παράλληλα και τη μεγάλη πρόκριση για τα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ , όπου θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία . Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά, με τις δύο ομάδες να τρέχουν ασταμάτητα στο παρκέ και παρόλο που οι Αργεντινοί κατάφεραν να πετύχουν πέντε τρίποντα, το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες με 25-25 . Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και παρά το γεγονός ότι η Αργεντινή πήρε ένα προβάδισμα έξι πόντων, 46-40 ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Βραζιλία αντέδρασε άμεσα και με έξι πόντους του Χουέρτας , τελείωσε το πρώτο μέρος του παιχνιδιού προηγούμενη 48-46 .