«Ερυθρόλευκα…καρύδια» (84-76)! (vid)

Ο Ολυμπιακός άντεξε την αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο και επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 84-76. Οι «Ερυθρόλευκοι» δεν ξεκίνησαν όπως θα ήθελαν την άναμέτρηση, όμως στη συνέχεια περνόντας την μπάλα κοντά στο καλάθι και βρισκοντας στόχο έξω από τα 6,75 πήραν κεφάλι που συνεχώς το εδραίωναν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ πίεσε για την ανατροπή και έφτασε ακόμα και στο -3, αλλά οι

Πειραιώτες ήταν εύστοχοι από την γραμμή των βολών παίρνοντας την νίκη που τους φέρνει στην πρώτη θέση του Ομίλου. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο όλων τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη με 19. Από την πλευρά των Ρώσων ο Τεόντοσιτς είχε 20 πόντους.

Στο κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλύτερα, και στο 5΄ βρέθηκε να προηγείται με 4-8 εκμεταλευόμενοι τις κακές επιλογές των «Ερυθρόλευκων» στην επίθεση. Η άμυνα των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε να μην επιτρέπει στον Ολυμπιακό να βρίσκει διαδρόμους και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έλειξε με το σκορ στο 11-17. Οι Πειραιώτες πήραν σωστές επιλογές στην επίθεση και με μπροστάρη τον Χάντερ κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο και με το γήπεδο να φλέγεται, να πάρουν και κεφάλι με τον Λοτζέσκι να παίρνει το γκολ φάουλ (23-22 στο 13΄). Ο Πρίντεζης πήρε την «σκυτάλη» στο σκοράρισμα και οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήραν «αέρα» 8 πόντων (33-26 στο 16΄) ενώ συνεχίζοντας στο ίδιο υψηλό «τέμπο» πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 43-37.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του δευτέρου μισού, με τον Ολυμπιακό όμως να καταφέρνει να κρατήσει το προβάδισμα, παρά την καλή αντιμετώπιση της ΤΣΣΚΑ στο «ερυθρόλευκο» πικ εν ρολ. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο +10 (59-49 στο 29΄) χάρη στις υποδειγματικές επιλογές στο σετ παιχνίδι και έκλεισαν την Τρίτη περίοδο έχοντας «αέρα» 11 πόντων 64-53, με το τρίποντο «μπάζερ-μπίτερ» του Λοντζέσκι. Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να μειώσει στους 3 (69-66 στο 35΄), όμως η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξε πως έχει ακόμα βενζίνη στο ντεπόζιτο και επανέφερε το παιχνίδι στους +9 (77-68 στο 38΄). Οι Ρώσοι και πάλι μείωσαν, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και πήραν την πολυπόθητη νίκη με 84-76.

Δεκάλεπτα: 11-17, 43-37, 64-53, 84-76.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 12 (5 ριμπάουντ), Ντάνστον 5 (11 ριμπάουντ), Σπανούλης 19 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ασίστ), Σλούκας 8 (2), Πρίντεζης 10 (1), Μάντζαρης 7 (1), Κατσίβελης 2, Λαφαγιέτ 6 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 13 (2)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 13 (4 ασίστ), Τεόντοσιτς 20 (2/2 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4 ασίστ), Φριτζόν 10, Νίκολς 3 (1), Μαρκοϊσβίλι 9 (1), Κορόμπκοφ, Ουίμς, Ζοζούλιν 2, Βοροντσέβιτς 5 (6 ριμπάουντ), Καούν 2, Χάινς 12