"Εσπασε το ρόδι"

Το Ντένβερ σημείωσε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας του Ντιτρόιτ με τον Κώστα Κουφό να έχει πολύ καλή παρουσία, ενώ για το Σικάγο "καθάρισε" ο Γιοακίμ Νοά που πήρε την ομάδα στις… πλάτες του και την οδήγησε στη νίκη επί του μαχητικού Ορλάντο. Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας, η Οκλαχόμα Σίτι κέρδισε σχετικά άνετα το Τορόντο.

Τα αποτελέσματα:
Τορόντο - Οκλαχόμα Σίτι 88-108
Ορλάντο - Σικάγο 93-99
Ντιτρόιτ - Ντένβερ 97-109

Το Ντένβερ επικράτησε του Ντιτρόιτ

με 109-97 με τον Αντρέ Ιγκουοντάλα να δείχνει τις ηγετικές του ικανότητες στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Όταν οι Πίστονς κατάφεραν να μειώσουν σε 99-92, ο Ιγκουοντάλα ανέλαβε δράση και σημείωσε έξι συνεχόμενους πόντους (συνολικά είχε 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο) οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε σχεδόν 30 λεπτά και είχε απολογισμό 14 πόντους με 7 ριμπάουντ και τρία κοψίματα, ενώ το Ντένβερ είχε άλλους τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Λόουσον 15, Φάριεντ 15, ΜακΓκι 16 και Μπρούερ 11).

{video1}

Δύσκολη νίκη

Το Σικάγο συνάντησε δυσκολίες απέναντι στο Ορλάντο που δεν παράτησε το ματς σε κανένα σημείο, αλλά τελικά επικράτησε με 99-93. Ο Λουόλ Ντενγκ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Μπουλς σημειώνοντας 23 πόντους, όμως στη τέταρτη κρίσιμη περίοδο, οπότε και οι Μάτζικ "απειλούσαν" με ήττα την ομάδα του Σικάγο, ανέλαβε δράση ο Γιοακίμ Νοά.

Ο νεαρός παίκτης μοίρασε τρεις ασίστ (συνολικά είχε τέσσερις) όταν η ομάδα του "πονούσε", ενώ φρόντισε να φορτώσει με πόντους το αντίπαλο καλάθι, τελειώνοντας το ματς με απολογισμό 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 κοψίματα.

Άνετα η Οκλαχόμα

Σε… χαλαρούς ρυθμούς κινήθηκε η Οκλαχόμα Σίτι απέναντι στο Τορόντο του οποίου επικράτησε με 108-88 έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Ουέστμπρουκ σημείωσε 19 πόντους, ο Ντουράντ και ο Μάρτιν πρόσθεσαν από 15, ενώ πολύ καλή βραδιά είχε και ο Ιμπάκα που τελείωσε το ματς με 17 πόντους.