Γαλλία: Επιτέλους νίκη για Στρασμπούρ (pics)

Επιτέλους νίκη για την περυσινή φιναλίστ του Γαλλικού Πρωταθλήματος και του Eurocup, Στρασμπούρ η οποία«έσπασε το ρόδι» και κέρδισε για πρώτη φορά φέτος την Πορτέλ με 75-71 εντός έδρας. Η Στρασμπούρ είχε προβληματίσει με τις εμφανίσεις της, αφού ακόμα και σήμερα που πήρε τη νίκη δεν έχει πείσει ότι μπορεί να ξεχωρίσει.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη πρώτη περίοδο και πήραν προβάδισμα 4 πόντων (19-15), αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο μπορεί να κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ,

όμως η εμφάνιση της ήταν προβληματική και η Πορτέλ μείωσε σε 43-40 και με αυτό το σκορ οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Στρασμπούρ έδειξε να «ξυπνάει» και κατάφερε να πάρει μία διαφορά 10 πόντων (61-51), όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε πολύ λόγω της κακής επίθεσης της να «καθαρίσει» τη νίκη. Τελικά κέρδισε την Πορτέλ με 75-71 και έκανε σεφτέ στις νίκες στο Πρωτάθλημα.

Καλύτεροι για τους γηπεδούχους ήταν ο Χαϊτέ που έκανε ένα εντυπωσιακό double double με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Σι με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την Πορτέλ διακρίθηκε ο Ντόρσεϊ με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 43-40, 61-51, 75-71