Η Άλμπα έδειξε... πώς χάνει στο "Γιαντ Ελιάου"! (59-65)

Επιβάλλοντας το δικό της ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, και εκμεταλλευόμενη προς όφελός της τα 18 λάθη του αντιπάλου της, σε συνδυασμό με τα τραγικά ποσοστά έξω από τα 6.75 μ. (26%), καθώς και από τη γραμμή των βολών (52%), η Άλμπα Βερολίνου θριάμβευσε στο Τελ Αβίβ και διατήρησε "ζωντανές" τις ελπίδες της για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Για τη Μακάμπι, που είχε σε πολύ άσχημη βραδιά τον ηγέτη της, Τζέρεμι Πάργκο, καθώς και τα προαναφερθέντα νούμερα, αυτή ήταν η δεύτερη ήττα, με τους Γερμανούς να υποδεικνύουν στον Παναθηναϊκό (την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει στο

Ισραήλ), πώς είναι να νικάς στο "Γιαντ Ελιάου", μία έδρα που... υπέταξε τη Ρεάλ Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα.

Το παιχνίδι κινήθηκε στην ισορροπία, όσον αφορά το πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να αλλάζει χέρια διαρκώς, ενώ ουκ ολίγες φορές είχαμε και ισόπαλο αποτέλεσμα. Σε αυτήν διακρίθηκαν από κάθε πλευρά Ραντλ και Γκίφι, οι οποίοι οδηγούσαν τους συμπαίκτες τους σε εκείνο το διάστημα. Στη συνέχεια, όμως, οι παίκτες του Γκούντες, με σερί 7-0 από το τέλος της πρώτης περιόδου, πήραν διαφορά οκτώ πόντων (23-15), και έδειχναν να ελέγχουν το ματς. Η Άλμπα, ωστόσο, αντέδρασε άμεσα και με τους Μπάνιτς, Χάμοντς να είναι κορυφαίοι της, έφερε το ματς ξανά σε ισοπαλία (30-30), δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Σμιθ και ΜακΛιν, διαμόρφωσαν το σκορ του εικοσαλέπτου (33-32) για τους γηπεδούχους.

Η εικόνα του αγώνα, λοιπόν, παρά την πρωτοκαθεδρία των Ισραηλινών, βάσει ρυθμού και σκορ, αργά ή γρήγορα θα ευνοούσε τους Γερμανούς, και αυτό ήρθε με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν με επιμέρους 4-10 στα πρώτα 2.5 λεπτά της, η Άλμπα πήρε το προβάδισμα με έξι πόντους διαφορά (36-42). Στην ίδια περίοδο, με επίδειξη εξαιρετικής ομαδικής δουλειάς, και με παράλληλη εκνευριστική αστοχία των απρόσεκτων αντιπάλων τους (στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι είχε φτάσει στα 10 λάθη παραπάνω), έφερε την απόκλιση μέχρι και στους οκτώ πόντους (39-47), χάρη σε καλάθι του ΜακΛιν.

Είχε έρθει η σειρά της Μακάμπι να αποδείξει αν μπορούσε να αντιδράσει, κάτι που έκανε στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, όταν με σερί 9-3 από το 44-50 του 30ού λεπτού, ισοφάρισε το παιχνίδι σε 53-53. Φάνηκε να "αφυπνίζεται", αλλά διέψευσε άπαντες, όσους παρακολουθούσαν τον αγώνα. Ακολουθώντας τον ίδιο τρόπο, με τον οποίο είχε καταφέρει να κυριαρχήσει νωρίτερα, η Άλμπα προηγήθηκε με 53-58, 4:40" πριν το φινάλε. Σμιθ, Λίνχαρτ και Πάργκο, παρότι μείωσαν σε 57-58, με δύο λεπτά για την εκπνοή, είχαν ήδη χάσει πολλές βολές που θα μπορούσαν να είχαν δώσει το προβάδισμα. Αυτό, τελικά, στοίχισε και ο Ρένφρο, 38 δεύτερα πριν τη λήξη, έδωσε την "χαριστική βολή", όταν με δίποντό του έκανε το 58-62. Ο Ραντλ είχε 1/2 βολές και ο ΜακΛιν, ολοκλήρωσε το θρίαμβο με ένα κάρφωμα και ένα λέι-απ (59-65).

Δεκάλεπτα: 16-15, 33-32, 44-50, 59-65

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 7 (2), Χέινς, Σμιθ 17 (5/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ραντλ 8 (6 ριμπάουντ), Λίνχαρτ 15 (2), Τάιους, Οχαγιόν, Σχορτσανίτης 12, Αλεξάντερ

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Γκίφι 5 (1), Κινγκ 4 (1), Τάμπου 5 (1/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Βάργκας, Μπάνιτς 11, Ρέντινγκ 9 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βόλφαρθ, Ρένφρο 5 (1), Χάμοντς 8 (2), ΜακΛιν 18 (6/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ραντόσεβιτς 1