Η Γαλατά «υπέταξε» τη Μπαρτσελόνα (vid)

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Γαλατάσαραϊ, επικρατώντας επί της Μπαρτσελόνα με 78-64. Οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειάς του κι έφτασαν δίκαια στη νίκη επί των "Μπλαουγκράνα".

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σιλμ με 18 πόντους (8/12 2π., 8 ριμπ., 6 ασ.), όσους πρόσθεσε και ο Γκιουλέρ (18π., 7 ασ.). Από πλευράς ομάδας Γιώργου Μπαρτζώκα, ο Ράις πάλευε μόνος του (24π.), με τον Στράτο Περπέρογλου να μετράει 9 πόντους (3/5 2π., 1/1 3π.), 4 ριμπάουντ κι ένα λάθος σε 21:52'' και τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ 4π. (2/3 2π.,

0/2 3π.),2 ριμπάουντ, 1 ασίστ κι ισάριθμο κλέψιμο σε 13:57''.

Το φιλμ

Η Γαλατάσαραϊ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 7-2 (7'), με τη Μπαρτσελόνα να απαντά με 5-0 σερί, ισοφαρίζοντας σε 7-7 (6:18''). Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ κι έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με τη Γαλατά να προηγείται με 17-16 (10').

Με δίποντο του Χολμς (9'), η Μπαρτσελόνα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (17-18), όμως το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν χέρι-χέρι ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και τη Γαλατά να έχει ένα οριακό προβάδισμα (39-35, 20').

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν... φουριόζοι και με 10-2 σερί σε τρισήμιση περίπου λεπτά εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 (49-37), με τη Μπαρτσελόνα να απαντά με επτά προσωπικούς αναπάντητους πόντους από τον Ράις (49-44, 3:54''). Παρόλα αυτά, η Γαλατά αντέδρασε άμεσα κι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +13 (61-48, 30'), παίρνοντας σαφές προβάδισμα νίκης.

Στην τέταρτη περίοδο, οι "Μπλαουγκράνα" επιχείρησαν την ανατροπή, έχοντας και πάλι ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράις, και μάζεψαν τη διαφορά στους επτά πόντους (66-59, 6:38''). Με καλάθι του Όλεσον, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσε στους έξι (68-62), 4' πριν το τέλος, όμως η Γαλατά είχε και πάλι τις λύσεις και με 8-0 σερί, ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στο +14 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, βάζοντας τέλος στις όποιες φιλοδοξίες των φιλοξενουμένων για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-35, 61-48, 78-64