Η Νταρουσάφακα «καθάρισε» τη Ρεάλ!

Μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες, η Νταρουσάφακα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, όπως άλλωστε υποδεικνύει το τελικό 81-68 επί της Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ κυριάρχησε πλήρως από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, με αποτέλεσμα να φτάσει με άνεση σε μια ζωτικής σημασίας νίκη, που την ανέβασε στο 6-6. Αντιθέτως, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, που αγωνίστηκε με απουσίες (δεν έπαιξαν Γιουλ και Ράντολφ), "έπεσε" στο 8-4

Μια ομάδα μόνος του ήταν ο Ουαναμέικερ, "σταματώντας" στους 27 πόντους (4/6 3π.), ενώ ακολούθησαν

ο Κλάιμπερν και ο Μοερμαν με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς Ρεάλ, ξεχώρισε ο Ρέγιες με 16 πόντους, ενώ 10π. πρόσθεσε ο Χάντερ.

Το φιλμ

Η Νταρουσάφακα ξεκίνησε δυνατά, προηγούμενη με 7-2 στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα, όμως η Ρεάλ βρήκε στη συνέχεια ρυθμό με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 10-18 (2:11''), διαφορά την οποία κατάφερε να μαζέψει η τουρκική ομάδα ως τη λήξη της πρώτης περιόδου (17-20, 10').

Στη δεύτερη περίοδο, η Ρεάλ πάτησε γκάζι και με 9-2 σερί ανέβασε για πρώτη φορά στο +10 τη διαφορά (19-29, 6:55''), όμως η Νταρουσάφακα βελτίωσε θεαματικά την απόδοσή της και κρατώντας τη Ρεάλ δίχως σκορ στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, ανέκτησε το προβάδισμα με 35-31, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο (20').

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν από εκεί που σταμάτησαν, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (44-34, 5:23''). Από εκεί και μετά, η Ρεάλ δεν μπόρεσε να αντιδράσει κι έτσι η Νταρουσάφακα, με όπλο την πολύ καλή της άμυνα, προηγήθηκε με 52-44 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (52-44, 30').

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι όχι απλώς δεν είχαν αντίδραση, αλλά είδαν τη Νταρουσάφακα να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και να εκτοξεύει στο +17 (70-53) τη διαφορά, πέντε λεπτά περίπου πριν το τέλος. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ "σφράγισε" ουσιαστικά τη νίκη της, με τον Ντρέιπερ να διαμορφώνει το τελικό 81-68 και τους Τούρκους να φτάνουν σε μια μεγάλη νίκη, τόσο για βαθμολογικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 35-31, 52-44, 81-68

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 5 (1), Γιαγκμούρ, Μπατούκ 2, Ερντέν 7, Ουοναμέικερ 27 (4), Κλάιμπερν 14 (1), Μοερμάν 12 (2), Αλντεμίρ 2, Άντερσον 3, Μπέρτανς 5 (1), Χαραγκόντι 4
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 7 (1), Φερνάντεθ 9 (1), Νοτσιόνι 2, Ντόντσιτς 8 (2), Ματσιούλις 8 (2), Ρέγιες 16, Αγιόν 8, Κάρολ, Χάντερ 10, Τέιλορ