Ισπανία: Νίκη για την Ομπραντόιρο στο ντεμπούτο Βασιλειάδη

Η Ομπραντόιρο στο ντεμπούτο του Κώστα Βασιλειάδη νίκησε εντός έδρας στην παράταση την Μπιλμπάο του Γιώργου Μπόγρη με 93-89.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν στο τέλος του να προηγούνται με +21 (49-28).Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολύ τα πράγματα απλά μειώθηκε λίγο η διαφορά και έτσι οι ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με σκορ 63-47.Οι παίκτες της Μπιλμπάο έκαναν μία εκπληκτική ανατροπή και έστειλαν το ματς στην παράταση,παρά το ότι δέχτηκαν καλάθι

στην τελυταία επίθεση της Ομπραντόιρο αλλά ευτυχώς για αυτούς το instant replay που συμβουλεύθηκαν οι διαιτητές έδειξε πως το καλάθι δεν μετράει.Στην παράταση οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και εκμεταλλεύτηκαν και την κούραση των φιλοξενούμενων και έφτασαν στην νίκη με 93-89.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο Μπέντζιους με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης είχε 7 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ στο ντεμπούτο του με την Ομπραντόιρο.Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Μουμπρού με 21 πόντους, ενώ ο Γιώργος Μπόγρης είχε 6 πόντους 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 26 λεπτά.

Με αυτή την νίκη η Ομπραντόρι έφτασε τις 9 νίκες και είναι πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού,ενώ η Μπιλμπάο θα παλέψει για την είσοδο στα πλεί οφ με την Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη.Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 8η θέση με ρεκόρ 15-16.