"Κόκκινη" καταιγίδα (77-44) στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 77-44 τον Άρη στο πρώτο ματς της σειράς των προημιτελικών των πλέι οφ της Α 1. Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος και ισοπέδωσε τον Άρη σε ένα ματς που θύμισε τον τελικό της ομάδας της Θεσσαλονίκης με τον ΠΑΟ στο κύπελλο. Καθώς

το 33-27 του πρώτου ημιχρόνου δεν έδειχνε ότι έρχεται κόκκινη καταιγίδα... Αλλά ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο πνίγηκε με την άμυνα του Ολυμπιακού, δεν έβγαλε ούτε ένα αιφνιδιασμό και το σκορ άνοιξε με τον Άρη να σκοράρει 17π!

Ο Άρης ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε 13-14 και έμεινε συνέχεια κοντά με τους 12π του Πελεκάνου που δεν σκόραρε στην επανάληψη (33-27). Ο Ολυμπιακός που πήρε βοήθειες στο πρώτο μέρος στο σκορ από Μάντζαρη(2τρ) και Κόλινς, είχε ένα ξέσπασμα με ένα 30-8 στην 3η περίοδο (63-35) και καθάρισε το ματς και διατήρησε φουλ τέμπο με τα τρίποντα του Σπανούλη και αποκάλυψη τον Κόλινς ενώ πολύ καλός ήταν και Πρίντεζης . Ο Μπαρτζώκας μοίρασε τον χρόνο στους παίκτες του ενώ ανέτοιμος είναι ο απο απουσία Περπέρογλου και άποντος έμεινε ο Λοζέσκι!

Δεκάλεπτα: 20-14,33-27,63-35,77-44
Τρίποντα: 10/30-4/18
ΡΙμπάουντς: 39-32
Λάθη: 13-18

ΟΛΥΜΠΑΚΟΣ(Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3,Ντάνστον 7(1/2δ),Σπανούλης 18(4/4δ,3/5τρ), Παπαπέτρου 8(4/4δ,0/4τρ), Περπέρογλου (0/5σ), Κόλινς 13(5/7σ), Σλούκας 4,Σίμονς, Λοζέσκι, Πρίντεζης 16,Μάντζαρης 8,Καββαδάς

ΑΡΗΣ(Μίνιτς) : Μποχωρίδης 8(4/12σ), Πελακάνος 12,Γκίκας (0/6σ), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος, Χαρίσης 4,Βεζένκοφ 12(3/4δ,2/5τρ), Σαρικόπουλος 6,Μούρτος 2(1/7σ)