Με δίδυμο… φωτιά στη Ρόδο

Σε… τροχιά πλέι οφ παρέμεινε ο ΚΑΟΔ που επικράτησε έστω και δύσκολα του Κολοσσού στη Ρόδο με 76-70 έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Τζέι Κόβαν Μπράουν και Έντιν Μπάβτσιτς οι οποίοι πέτυχαν συνολικά τους 52 από τους 76 πόντους της ομάδας τους. Οι δύο παίκτες ήταν ασταμάτητοι επιθετικά και ειδικά στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν στο τέλος να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, παρά την αντεπίθεση που επιχείρησαν στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά και κατάφεραν

να πάρουν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά παίζοντας καλά στον επιθετικό τομέα, καθώς η άμυνα του Κολοσσού είχε αδυναμίες. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 26-21 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη συνέχεια η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο, καθώς το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με 43-34. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους αμυντικά και δέχτηκαν μόλις 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με 51-52. Στην τελευταία περίοδο, ο Κολοσσός προσπάθησε να περάσει μπροστά στο σκορ, αλλά δεν τα κατάφερε με τον ΚΑΟΔ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα νικώντας με 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 34-43, 51-52, 70-76.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Πρίφτης): Παπαντωνίου 13 (1/4 τριπ, 6 ασιστ) Τσαρ 3(1), Γεωργαλλής 4, Κόμματος 10 (2), Σμιθ 13, Στεφανίδης 6(2), Σίμπσον 7(1), Τσάμης 7, Όσμπι 7
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 10 (1), Στίγκερς, Μπράουν 27 (3), Βον, Μάρκοβιτς 6 (9 ριμπ.), Μπάβτσιτς 25 (3), Ζάρας 8 (2), Μπένας