Νίκη επί της Νιγηρίας

Η Εθνική ομάδα των ανδρών επικράτησε με 88-76 της Νιγηρίας στο πρώτο φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Σάο Κάρλος στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Η ελληνική ομάδα πήγε γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ (+9, 26-17) και διατήρησε το ίδιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο. Στη συνέχεια, η Νιγηρία με σερί 9-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (43-38), αλλά η Ελλάδα βρήκε τις λύσεις και πήγε στο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (45-42).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του

δεύτερου ημιχρόνου, αλλά με σερί 8-0 η Εθνική μας πέρασε και πάλι μπροστά, ενώ η... χαριστική βολή ήρθε στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν ο Βασίλης Σπανούλης με διαδοχικά τρίποντα έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στην ελληνική ομάδα και την οδήγησε στη νίκη.

Ο Κώστας Καϊμακόγλου δέχθηκε χτύπημα στον προσαγωγό και εγκατέλειψε το ματς στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-19, 42-45, 62-64, 88-76.
ΕΛΛΑΔΑ: Βασιλειάδης 3, Μπουρούσης 10, Ζήσης 10, Σπανούλης 20, Καλάθης 12, Φώτσης 3, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 6, Μαυροειδής 3, Μάντζαρης 3, Σλούκας 3, Μπράμος, Καϊμακόγλου, Καββαδάς.
ΝΙΓΗΡΙΑ: Σκιν 11, Ιμπέκουε 2, Ντιόγκου 17, Αλ Φαρούκ 8, Νταγκουντούρο 9, Ογκούτσι 7, Άρτσιμπονγκ 4, Αλάντε 16, Ογιεντέζι 2, Ογκμπούζα.