Νίκη και... πρωτιά

Την πρώτη θέση στο τουρνουά της Ζιέλονα Γκόρα πριν καν ολοκληρωθεί το τουρνουά εξασφάλισε ο Πανιώνιος που νίκησε στον δεύτερό του αγώνα και τη διοργανώτρια ομάδα με 89-82.

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος ξεκίνησε με τους Γκιμπς, Παππά, Πέιν, Μίλμπουρν και Καββαδά στην βασική πεντάδα με τους παίκτες της ομάδας να επικεντρώνονται στην άμυνα. Ο Πανιώνιος πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ (6-2, 10-5 και 12-7) για να μειώσει με βολές

η Ζιέλονα Γκόρα σε 12-11 και να ισοφαρίσει 13-13.

Την αστοχία στα σουτ τριών πόντων "διόρθωσε" με την είσοδό του στον αγώνα ο Γιάννης Αθηναίου ο οποίος με δύο συνεχόμενες "βόμβες" μετέτρεψε το 17-16 σε 23-16 με το δεκάλεπτο να βρίσκει τους κυανέρυθρους μπροστά με 7 πόντους (25-18).

Η Ζιέλονα Γκόρα με δύο σερί τρίποντα μείωσε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου σε 26-24 αλλά η απάντηση του Πανιώνιου ήταν άμεση. Με τους Μπούκερ και Μίλμπουρν να αναλαμβάνουν δράση η ομάδα έτρεξε ένα 9-0 σερί ξεφεύγοντας 39-28 και παρά το νέο μπαράζ τρίποντων της Ζιέλονα, ο Πανιώνιος έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος 46-38!

Οι γηπεδούχοι με ένα γρήγορο 4-0 σερί στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου έριξαν τη διαφορά στους 4 (46-42) αλλά νέο 9-0 σερί του Πανιώνιου την ανέβασε στη μέγιστη τιμή της (+13) 55-42 με πρωταγωνιστή τον Μίλμπουρν.

Οι Πολωνοί όμως επανήλθαν στο ματς καθώς με δύο συνεχόμενα γκολ-φάουλ έτρεξαν σερί 12-2 και μείωσαν σε απόσταση βολής (57-54). Ο Αστον Γκιμπς με δύο τρίποντα διατήρησε το προβάδισμα του Πανιώνιου (65-58) με τον Αμερικανό γκαρντ να παίρνει... φωτιά και με νέο τρίποντο ύστερα από άλλη βόμβα του Αθηναίου, ανέβασε τη διαφορά τους 9 (71-62) στο τέλος της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος με τους Μπόγρη και Μπούκερ διατήρησε μία διαφορά ασφαλείας (79-69) μέχρι το 34ο λεπτό αλλά σε εκείνο το σημείο η Ζιέλονα Γκόρα με σερί 8-0 έγινε απειλητική (79-77). Όμως δύο συνεχόμενες καλές άμυνες του Πανιώνιου και ένα κάρφωμα από τον Πέιν μαζί με ένα λέι-απ από τον Μίλμπουρν "σφράγισαν" τη νίκη της ομάδας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Παππάς 10 (1), Γκιμπς 18 (4), Καββαδάς 4, Μίλμπουρν 19 (2), Πέιν 6, Μπούκερ 11, Μπόγρης 10, Μπατής 3, Αθηναίου 8 (2), Μοτσενίγος
ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ: Λάπετα 4, Λόπιτσιτς 6, Τσάνας 10, Χόσλει 12, Χοτζ 29, Στέλματς 8, Τσεσνάουσκις 4, Σρόκα 9.