Ο Παναθηναϊκός γκρέμισε την Ρεάλ! (vid)

Σε ένα πραγματικό ευρωπαϊκό ντέρμπι ο Παναθηναϊκός πήρε τεράστιας σημασίας νίκη απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης με 88-82 και έφτασε στο 15-11, κρατώντας το ΟΑΚΑ αλώβητο για 8ο συνεχόμενο ματς. Οι Ισπανοί (19-7) κινδυνεύουν όχι μόνο να πέσουν από την κορυφή αλλά και να τους φτάσει ο Ολυμπιακός.

Κορυφαίος για άλλη μια

φορά στην φετινή σεζόν ο Κρις Σίνγκλετον, ο οποίος τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ καθοριστικοί ήταν οι Τζέιμς Φελντέιν και Μάικ Τζέιμς που είχαν από 14 πόντους. Για την Ρεάλ ο Άντονι Ράντολφ είχε 13 πόντους και ο Γκουστάβο Αγίον 12. Μόλις 10 πόντους πέτυχε ο Σέρχιο Γιουλ.

Το φιλμ του αγώνα

Με τον Γκιστ βασικό ξεκίνησε ο Τσάβι Πασκουάλ, ενώ μαζί του στην πεντάδα βρέθηκαν οι Καλάθης, Ρίβερς, Νίκολς και Σίνγκλετον. Ο Πάμπλο Λάσο επέλεξε τους Τέιλορ, Γιουλ, Μασιούλις, Ράντολφ και Αγιόν.

Μετά από δύο άστοχες προσπάθειες από Νίκολς και Ρίβερς, ο Σίνγκλετον με τρίποντο άνοιξε το σκορ στο ΟΑΚΑ. Η Ρεάλ ήταν άστοχη αρχικά και ο Παναθηναϊκός με την βοήθεια του κόσμου του έφτασε στο 10-5 με 5 συνεχόμενους του Γκιστ. Στο 5’ το σκορ ήταν 10-9 και οι «πράσινοι» φαίνονταν πιο ζεστοί. Τρίποντο από τον Ρίβερς και 13-9 πριν ο Γιουλ συνδεθεί με το καλάθι για τους πρώτους 2 πόντους του. Ο ηγέτης των Ισπανών έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του με τρίποντο, πριν ο Καλάθης απαντήσει για το 16-14. Ακολούθησαν 2 γκολ-φάουλ από Σίνγκλετον και Ράντολφ για το 19-17. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το «τριφύλλι» σε απόσταση ενός σουτ, 21-19.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Τζέιμς και δίποντο του Γκάμπριελ για το 26-19 του Παναθηναϊκού. Στο 12’ ήρθε ο Ρούντι για να μειώσει στο καλάθι, 26-24, με τρίποντο ψυχολογίας. Ένα λεπτό αργότερα ο Ρέγες ισοφάρισε και ο Τσάβι Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ, βλέποντας το +7 της ομάδας του να εξανεμίζεται. Οι φωνές του Καταλανού έπιασαν τόπο και οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 5, 33-28, πριν οι Μαδριλένοι τρέξουν ένα 7-0 για το δικό τους 35-33. Τότε ανέλαβε δράση ο Ρίβερς, που με τρίποντο και 2/2 βολές έκανε το 39-35. Ωστόσο ο Χάντερ δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα στην ρακέτα του Παναθηναϊκού και έφτασε τους 8 πόντους για το 39-37. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-41.

Παρά τα 5 λιγότερα ριμπάουντ (13-18) ο Παναθηναϊκός είχε το (ισχνό) προβάδισμα. Από 8 ασίστ είχαν οι μονομάχοι του ΟΑΚΑ ενώ τα 9 λάθη της Ρεάλ δεν της είχαν κοστίσει τόσο. Υπεροχή στα τρίποντα για το «τριφύλλι» με 6/14 ενώ η «βασίλισσα» είχε 14/23 δίποντα.

Στους 13 πόντους έφτασε ο Ρίβερς, κάνοντας το 47-41 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Η Ρεάλ είχε ήδη 10 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά οι δεύτερες ευκαιρίες της δεν ευδοκίμησαν. Παρόλα αυτά με τρίποντο του Τέιλορ έφτασε στον πόντο, 47-46. Το ντέρμπι καλά κρατούσε με τον Παναθηναϊκό να κλέβει τρεις συνεχόμενες φορές την μπάλα και να φτάνει στο 53-48. Οι Ισπανοί με δύο σερί τρίποντα από Ντόντσιτς και Ράντολφ πήραν το προβάδισμα 51-54. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο 58-58 απέναντι στην Ρεάλ.

Συγκλονιστικό το ματς και στην τέταρτη περίοδο. Ο Γκιστ κάρφωσε θεαματικά για το 60-58, πριν ο Ντόντσιτς με καλάθι-φάουλ κάνει το 60-61. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια για πολλοστή φορά με τους Γκιστ και Τζέιμς να κάνουν το 64-61. Με σκοτωμένο τρίποντο του Κάρολ στα 6’50’’ η Ρεάλ ισοφάρισε εκ νέου. 66-68 στο 35’ με την μεγάλη μάχη να μαίνεται. Ύστερα από λάθος του Γιουλ ο Παππάς έκλεψε και στον αιφνιδιασμό έκανε το 70-68, αστοχώντας στην συμπληρωματική βολή από το φάουλ του Ισπανού. Μεγάλο τρίποντο από τον Σίνγκλετον που έστειλε στο +5 τους «πράσινους» με τρεισήμισι λεπτά για το τέλος. Ο Ρούντι διέκοψε το σερί του Παναθηναϊκού, κάνοντας το 77-74. Το ματς βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού και στο 39’ ο Τζέιμς «πυροβόλησε» για το 80-74. Μισό λεπτό πριν το την λήξη το σκορ ήταν 82-78 και το «τριφύλλι» έφτανε σε έναν πραγματικό θρίαμβο! Τελικό σκορ στο ΟΑΚΑ, 88-82, και αποθέωση για τους παίκτες του Πασκουάλ!

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-41, 58-58, 88-82

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 21(2), Νίκολς 2, Ρίβερς 13(2), Τζέιμς 14(2), Φώτσης, Παππάς 4, Φελντέιν 14(2), Γκιστ 11, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 2, Καλάθης 5(1).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 13(2), Φερνάντες 8(2), Ντόντσιτς 10(1), Ματσιούλις, Ρέγες 2, Αγιόν 12, Κάρολ 6(2), Χάντερ 10, Γιουλ 10(1), Τόμπκινς 4, Τέιλορ 7(1).