Ούνικς Καζάν - Πανιώνιος 82-73

Για ένα ημίχρονο αντιστάθηκε ο Πανιώνιος στο Καζάν απέναντι στην Ούνικς, καθώς υπέκυψε στην ανωτερότητα των Ρώσων με 82-73. Οι Νεοσμυρνιώτες έμειναν στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο χάρη στον Νίκο Παππά, όμως στην επανάληψη παραδόθηκαν στον ρυθμό της Ούνικς, παρά τη μείωση του σκορ στο τέλος, με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς νίκη σε τέσσερις αγώνες στο EuroCup.

Αν και η Ούνικς ξεκίνησε επιβλητικά την αναμέτρηση με αιχμές τους Καϊμακόγλου και Βουγιούκα,

κάτι που τις έδωσε διψήφιο προβάδισμα από το 5' (12-2), ο Πανιώνιος δεν πτοήθηκε. Η ελληνική ομάδα αντέδρασε δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όταν και βρισκόταν πίσω με 20-10, με τον Νίκο Παππά να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και να μειώνει σε 22-21.

Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ανήκαν στους Ρώσους, οι οποίοι έτρεξαν σερί 14-0 μέσα σε έξι λεπτά και προηγήθηκαν με 36-21. Ο εξαιρετικός Παππάς όμως σήμανε εκ νέου αντεπίθεση για τους Νεοσμυρνιώτες και φτάνοντας στους 25 πόντους από το ημίχρονο, έφερε την ομάδα του στο -7 της ανάπαυλας (43-36).

Η απόδοση του Πανιωνίου δεν είχε συνέχεια, αφού η "κυανέρυθρη" άμυνα δεν μπορούσε να σταματήσει την τριάδα των Καϊμακόγλου, Βουγιούκα και Ειντσον, οι οποίοι ήταν καθοριστικοί στο να ανέβει η διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα, με το σκορ του τρίτου δεκάλεπτο να διαμορφώνεται σε 69-52.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι "πράσινοι" κατάφεραν άνετα να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, παρά το ότι η ελληνική ομάδα μείωσε στο τέλος και να πάρουν την τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες με 82-73, ενώ ο Πανιώνιος παρέμεινε χωρίς νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 43-36, 69-52, 82-73.
ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ: Ντεντούσκιν, Ζαμάνσκιι 10 (1), Σαμοϊλένκο 2, Σεργκέεφ 6 (2), Βερεμέενκο 6, Έιντσον 15 (2), Βουγιούκας 17 (10ριμπ., 7ασ.), Καϊμακόγλου 14 (5ριμπ.), Τρούσκιν, Τσάτμαν 12.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπόγρης 4, Πέιν 2, Μοτσενίγος, Αθηναίου 2, Γκιμπς 6, Μίλμπουρν 2, Μπατής 8 (2), Γιάνκοβιτς, Παππάς 34 (3τρ., 6κλ.), Ντραγκίσεβιτς 3, Αγραβάνης, Μπούκερ 12.