Πανιώνιος - Ζιέλονα Γκόρα 70-76

Η αντεπίθεση του δευτέρου ημιχρόνου δεν ήταν αρκετή να πάρει την πρώτη του νίκη στο EuroCup καθώς ηττήθηκε από τη Ζιέλονα Γκόρα με 76-70, για τη δεύτερη αγωνιστική της διοργάνωσης. Στους "κυανέρυθρους" στοίχισε το τραγικό πρώτο ημίχρονο και η αστοχία τους σε εκείνο το διάστημα που επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να αναπτύξουν διαφορά ασφαλείας...

Η κακή μέρα φάνηκε από το... “πρωί” για τον Πανιώνιο, ο οποίος επιδόθηκε σε άστοχα σουτ και λάθη με αποτέλεσμα η Ζιέλονα Γκόρα να αναπτύξει από νωρίς διψήφιο προβάδισμα και να το φτάσει

στους 15 πόντους στο 8' (23-8), με τον Πανιώνιο να μειώνει σε 23-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Πολωνοί συνέχισαν αν ελέγχουν απόλυτα τον αγώνα και να ανεβάζουν συνεχώς τη διαφορά, η οποία δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα έφτασε στους 23 πόντους (40-17), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 42-23.

Στην επανάληψη οι Νεοσμυρνιώτες μπήκαν στο παιχνίδι μειώνοντας σταδιακά τη διαφορά, η οποία στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έπεσε στους 13 (58-45). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η ελληνική ομάδα προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι και έφτασε μία ανάσα από την ανατροπή, μειώνοντας σε 66-61, δύο λεπτά πριν το φινάλε και 71-67 στο τελευταίο λεπτό. Οι Πολωνοί όμως ήταν ψύχραιμοι και εύστοχοι και κατάφεραν να πανηγυρίσουν μία πολύτιμη νίκη....

Διαιτητές: Γιόβτσιτς - Κιάρι - Εστερόν
Τα δεκάλεπτα: 12-23, 23-42, 45-58, 70-76.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν, Αθηναίου 7, Μίλμπουρν 8, Αθανασούλας 8 (2), Μπατής 2, Γιάνκοβιτς 16 (1), Παππάς 13 (2), Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 14.
ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Ούβαλιν): Τζόουνς 7 (1), Στέβιτς 15, Λαπέτα 2, Λόπισιτς, Σχάνας 9 (1), Χόσλεϊ 14 (1), Χότζ 19, Τσεσνάουκις 8 (1), Σρόκα 2.