ΠΑΟ - Απόλλων Πατρών 69-51

Σε ρυθμό... προπόνησης αυτή τη φορά όμως με πλήρη σύνθεση, ο Παναθηναϊκός διέλυσε τον Απόλλωνα Πάτρας με 69-51 στο πλαίσιο της 1ης ημέρας του 2ου τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης" στο Ρέθυμνο.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έχοντας, σε σύγκριση με το τουρνουά στη Σόφια, πλήρη σύνθεση μετά την ενσωμάτωση των Διαμαντίδη και Ούκιτς ήταν... τρεις ταχύτητες πιο γρήγορη και πιο αποτελεσματική από τους νεοφώτιστους. Μπορεί να χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο (13-7) για να βρει τα πατήματά της και ρυθμό, όταν όμως

το έκανε άφησε τον αντίπαλό της πολύ πίσω.

Με τον Αρμστρονγκ αρχικά και τον Σχορτσιανίτη στη συνέχεια να μην έχουν αντίπαλο στη ρακέτα ο Παναθηναϊκός άρχισε να χτίζει μία μεγάλη διαφορά. Ξέφυγε 29-11, 34-15 και 36-17 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (36-20) παίζοντας συνάμα και σκυλίσια άμυνα κόντρα στους άτολμους και άστοχους παίκτες της ομάδας της Πάτρας.

Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους (45-23) με καλάθι του Τσαρτσαρή στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και έμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του αγώνα (56-33 στο 30ο λεπτό).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπράμος 6 (2), Πάνκο 4, Ματσιούλις 6, Αρμστρονγκ 12, Ούκιτς 5, Τσαρτσαρής 7 (1), Διαμαντίδης, Κίτσεν 7 (1), Κόμματος 1, Ξανθόπουλος 2, Γιαννόπουλος 2, Σχορτσιανίτης 17.
ΑΠΟΛΛΩΝ: ΜακΚόλουμ 2, Αργυρόπουλος 9 (1), Καπερώνης, Γκραντ 2, Ουόκερ, Λιανός 2, Δανιήλ, Πέτροβιτς 12, Πελεκούδας, Γκόρντον 20 (3), Μολφέτας, Τέρνερ 4.