ΠΑΟΚ - Κολοσσός Ρόδου 88-81

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου στην Θεσσαλονίκη με 88-81 κι ξεκίνησε με το δεξί το πρωτάθλημα για τη σεζόν 2013-14. Η τετράδα Κώστας Χαραλαμπίδης (26π), Λεωνίδας Κασελάκης (9π, 6ρ), Γιώργος Μπόγρης (14π, 11ρ) και Ντι Τζέι Κούπερ (11π, 8ας) ήταν όλα τα λεφτά για τον «δικέφαλο», ο οποίος είχε 22 ασσίστ, 38% στα τρίποντα και 92 (!)% στια βολές.

Οι Παπαντωνίου (22π) και Όσμπι (13π, 6ρ) ήταν εξαιρετικοί κατά διαστήματα για τους φιλοξενούμενους, αλλά δεν αρκούσαν ώστε ο Κολοσσός Ρόδου να φτάσει στη νίκη μέσα στο «παλατάκι». Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά, η οποία είχε 62% στα δίποντα, πλήρωσε το γεγονός ότι δεν κατάφερε να σταματήσει τον Κώστα Χαραλαμπίδη, να ελέγξει τον ρυθμό και να περιορίσει τα δικά του λάθη (19). Παράλληλα μέσα στην ρακέτα... πληγώθηκε από τους πόντους των ψηλών του ΠΑΟΚ.

Υψηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, οι οποίες είχαν εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα (56%-64%) και τον ΠΑΟΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα χάρη στον επιθετικό οίστρο του Κώστα Χαραλαμπίδη (9π), τα 3/8 τρίποντα (38%), αλλά και την πολύπλευρη προσφορά του Λεωνίδα Κασελάκη (4π, 3ρ, 3ας). Πρώτοι σκόρερ για τον Κολοσσό οι Όσμπι (6π) και Παπαντωνίου (6π), ενώ ο Άγγελος Τσάμης είχε 4 πόντους (2/2δ) και 2 ασσίστ.

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον αγώνα να εξελίσσεται σε προσωπική μονομαχία των Χαραλαμπίδη και Όσμπι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα έχοντας μεγάλα ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα (68%) και τρίποντα (43%), ο ΠΑΟΚ όμως έχοντας εξαιρετικές συνεργασίες (14 ασσίστ), ποσοστά (91%β, 59%δ, 44%τρ) και τον έλεγχο των ριμπάουντ (17-12) έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 4 πόντους (51-47).

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και πήρε διαφορές 8-10 πόντων δείχνοντας ότι έχει τον έλεγχο του αγώνα, ο μαχητικός Κολοσσός όμως δεν παράτησε το παιχνίδι και επέστρεψε μετατρέποντας το 74-66 σε 74-71 τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο Μαργαρίτης σημείωσε το καλάθι δίνοντας αέρα πέντε πόντων στον «δικέφαλο», ενώ οι εξαιρετικοί Κασελάκης, Χαραλαμπίδης με ακόμα δύο καλάθια έκαναν το σκορ 80-73.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν σκοπό να… αυτοκτονήσουν στο τέλος κι έτσι αν κι αγωνίστηκαν χωρίς τον Μαρκ Πέιν, έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, δείχνοντας να ξεπερνούν την εντός έδρας ήττα από τον Άρη για το Κύπελλο Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 51-47, 69-61, 88-81