Πενήντα χρόνια από τους 100π. του Ουίλτ!

Του Γιώργου Αδαμόπουλου 02/03/2012 (09:47) Το κατόρθωμα του Ουίλτ Τσάμπερλεϊν και το ρεκόρ των 100π . που σκόραρε σαν σήμερα, στις 2 Μαρτίου 1962 στον αγώνα Φιλαδέλφεια Ουόριορς - Νιου Γιορκ Νικς (169-147), συμπληρώνει 50 χρόνια .Αλλά εκτός του ότι δεν καταρρίφθηκε ποτέ, μοιάζει και απίθανο να χαθείαπό τις σελίδες των μεγαλύτερων επιτευγμάτων του αμερικανικούπρωταθλήματος. Για το σπουδαίο ματς του συχωρεμένου Τσάμπερλεϊν έχουν γραφτεί πολλά. Περισσότερα και από τα 36/63 σουτ που είχε το ιστορικό εκείνο βράδυ, μαζί με 28/32βολ. , αν και είχε ποσοστό καριέρας 51,1% . Ο " Wilt the Stilt ", που τη σεζόν 1961-62 είχε 50,4π. μ.ο. , σκόραρε 23π.στην 1η περίοδο, τελείωσε με 41 το ημίχρονο και μετά το 3ο δωδεκάλεπτο είχε 69 !