Πήρε το «θρίλερ» η Εφές

Η Αναντολού Εφές πήρε στο τέλος το θρίλερ με την Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα με 72-68. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς και προηγήθηκαν με 16 πόντους, μπορεί η Μπάρτσα στο τέλος να προσπέρασε με 66-68, αλλά στο φινάλε αυτοκτόνησε και έχασε το ματς με πρωταγωνιστή τον Χάνεϊκατ. Πλέον η Εφές έφτασε το ρεκόρ της σε 6-5, ενώ η Μπάτσα έχει πλέον ρεκόρ 5-6. Μάλιστα οι Καταλανοί αγωνίστηκαν χωρίς τον Στράτο Περπέρογλου λογω τραυματισμού.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Γκρέιντζερ με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ερτέλ με 14 πόντους

και 3 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ράις με 22 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Βεζένκοφ είχε 0 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα

Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς μπήκαν με μεγάλη συγκέντρωση και θέληση στον αγώνα με αποτέλεσμα να προγηθηθούνε με 8-3 στο 3' και 12-3 στο 6' με τον Ντάνστον στους 5 πόντους και τον Οσμάν στους 4. Μάλιστα η Μπάρτσα έκανε 3:30 λεπτά να βάλει καλάθι, ενώ «έσπασε το ρόδι» με τρίποντο του Χόλμς (12-6). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4 (15-11 στο 7') με τον Ράις να φτάνει τους 5 πόντους, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο αφού η Εφές χτύπησε από το τρίποντο με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 21-15 υπέρ των Τούρκων.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Μπάρτσα αρχικά να μειώνει σε 21-17 με καλάθι του Κλαβέρ, αλλά η Εφές «έτρεξε» ένα μικρό σερί 5-0 με τον Οσμάν να φτάνει τους 9 πόντους και το σκορ να γίνεται 26-17 στο 13'. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να πλησιάσουν στο -4 (26-22) με τρίποντο του Ρένφρο, αλλά 3 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου η διαφορά πήγε και πάλι στους 8 (32-24) με βολές του Τόμας. Η διαφορά μάλιστα έφτασε για πρώτη φορά το +10 (36-26) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναντολού Εφές μπήκε και πάλι πολύ δυνατά στο παρκέ και με ένα σερί 12-4 «εκτόξευσε» την διαφορά στο +16 (48-42) με τους Γκρέιντζερ και Ερτέλ να κάνουν ότι θέλουν φτάνοντας τους 10 και 8 πόντους αντίστοιχα. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να μαζέψει αμέσως την διαφορά με ένα γρήγορο σερί 7-0 μειώνοντας σε 48-39 5 λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου με τον Τόμιτς να φτάνει τους 8 πόντους. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφεραν και πάλι την διαφορά στο +15 (54-39), με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 54-45 με τρίποντο του Κόπονεν.

Το τελευταίο μέρος του ματς ξεκίνησε με την διαφορά να είναι σταθερά στους 7 πόντους (54-47) και την Εφές να είναι μεγάλο φαβορί για την νίκη παρότι έμεναν 8 λεπτά για το τέλος. Οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα έτρεξαν ένα συνολικό σερί 7-0 και από το πουθενά μπήκαν και πάλι στην διεκδίκηση του ματς με το σκορ να γίνεται 54-52 στο 33' με τον Ράις να φτάνει τους 17 πόντους. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν πηγαίνοντας την διαφορά και πάλι στο +6 (58-52) 5 λεπτά πριν την λήξη, αλλά πλέον φαινόταν ότι το ματς είχε γίνει ντέρμπι. Στο τελευταίο τρίλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα σταθερό προβάδισμα 6 πόντων (60-54), αλλά η Μπάρτσα μείωσε και πάλι στους 3 (60-57) με σουτ του Κόπονεν και πάλι. 2 λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής μειώνοντας μετά από ώρα στον πόντο (66-65), ενώ με ένα μεγάλο τρίποντο του Ράις (22π.) προσπέρασαν μετά από ώρα με 66-68 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Όμως ο Ντάνστον με καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ στα 15 δευτερόλεπτα 68-68. Ο Αμερικανός αστόχησε στην βολή και ο Χάνεικτ με ριμπάουντ έκανε το 70-68. Τελικά η Εφές κέρδισε με την ψυχραιμία της στις βολές στο τέλος με 72-68 σε ένα ματς θρίλερ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-28, 54-45, 72-68

Εφές(Περάσοβιτς): Τόμας 5 (1), Χάνεικατ 4, Μπαικάν, Μπαλμπάι 2, Μπράουν 7(1), Οσμάν 9(2), Γκεγίκ, Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 16(2), Όμιτς 6, Ερτέλ 14(2), Ντάνστον 9

Μπαρτσελόνα(Μπαρτζώκας): Ράις 22(4), Χολμς 5(1), Ντόελμαν 8(2), Ντόρσεϊ, Κλαβέρ 4, Βεζένκοφ, Έρικσον, Πένο, Όλεσον 7(1) , Κόπονεν 6(2), Ρένφρο 8(2), Τόμιτς 8