Πρώτη και... με διαφορά η ΤΣΣΚΑ

Ενα τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς έκρινε σε μεγάλο βαθμό την πρωτιά στον όμιλο του Ολυμπιακού υπέρ της ΤΣΣΚΑ. Το 90-78 επί της Λαμποράλ Κούτσα έφερε τους Ρώσους μόνους στην κορυφή, με μία νίκη παραπάνω από του Βάσκουας, αλλά και καλύπτοντας τη διαφορά των δέκα πόντων που είχαν χάσει στη Βιτόρια, άρα ουσιαστικά τους... έστεψε νικητές του ομίλου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με τις γνωστές τους συνήθειες το ματς, επιδίωξαν το τρέξιμο

και τις πολλές επιθέσεις, αλλά γρήγορα το σκηνικό εξελίχθηκε διαφορετικά.
Η ΤΣΣΚΑ έβρισκε ρυθμό και ανέβαζε στροφές, όμως, η Λαμποράλ έμοιαζε εγκλωβισμένη περισσότερο από την απελπιστική της αστοχίας, παρά από την πολύ πιεστική άμυνα των Ρώσων.

Η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε τον έλεγχο και ένα μικρό προβάδισμα στηριζόμενη κυρίως στον Βοροντσέβιτς μέχρι το πρώτο της ξέσπασμα. Στο 8' το σκορ ήταν 12-14 και η είσοδος του Χίγκινς έκανε την ομάδα του Ιτούδη να μοιάζει... ιπτάμενη και με 7 πόντους του Αμερικανού να κάνει σερί 8-0 και να προηγηθεί στο δεκάλεπτο με 20-14.

Εχοντσας δει ο Ιτούδης την μεγάλη αστοχία των αντιπάλων, έκανε το απλό. Επικέντρωσε την άμυνα στον Μπουρούση που ήταν ο "στόχος" των συμπαικτών του και αφού τον εγκλώβισε ανάγκασε τους Βάσκους να επιδίδονται σε μακρινά σουτ. Τα 3/18 τρίποντα του ημιχρόνου της Λαμποράλ αποδίδουν ξεκάθαρα το πώς διαμορφώθηκε το 40-26 στα μισά του αγώνα, για την ΤΣΣΚΑ που συνέχιζε να παίζει συνετά στην επίθεση και να εκτελεί με καλές προϋποθέσεις.

Το ίδιο σκηνικό διατηρήθηκε στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ΤΣΣΚΑ να ξεφεύγει με +16, 49-33. Σταδιακά, όμως, η Λαμποράλ άρχισε να βρίσκεο στόχο, με του Ανταμς και Χάγκα και να ρίχνει στο 25' τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, 51-42 και στο 27'30'' να γίνεται ακόμα πιο απειλητική, διαμορφώνοντας το 56-49 με τον Μπλάζιτς. Το παιχνίδι μετατράπηκε σε διαγωνισμό... τριπόντων και η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε την ΤΣΣΚΑ να διατηρεί το προβάδισμα, με 68-56.

Τεόντοσιτς και Ντε Κολό ανέλαβαν δράση στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου φέρνοντας την ομάδα τους στο 76-63 στο 33' και ήταν φανερό πλέον ότι η μάχη μεταξύ των δύο μετατοπιζόταν στη διαφορά των δέκα πόντων που είχε νικήσει η Λαμποράλ στον πρώτο αγώνα. Στο 36' με τον Μπουρούση η Λαμποράλ πλησίασε στο 76-69, αλλά ένα 5-0 της ΤΣΣΚΑ σε 40'' την έφερε στο 81-69. Ενα τρίποντο του ασταμάτητου Χάνγκα στο 38' διαμόρφωσε το 83-76, η ΤΣΣΚΑ πήρε την τελευταία επίθεση με το σκορ στο 87-78 και ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη ο Τεόντοσιτς με... ορειβατικό τρίποντο διαμόρφωσε το 90-78 σε ένα σουτ "πρωτιάς" για την ΤΣΣΚΑ.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 19(1), Τεόντοσιτς 17(2), Φριτζόν, Τζάκσον 3(1), Κορόμπκοφ 4, Φρίλαντ 2, Βοροντσέβιτς 17(2), Χίγκινς 18(4), Κουρμπανόφ 3, Χάινς 7

ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 8, Κοζέρ 11(1), Πλάνινιτς 4, Χάνγακ 19(2), Μπουρούσης 10(1), Μπλάζιτς 4, Ντιοπ Ι., Τίλι 7, Ανταμς 10(2), Μπέρτανς 5(1)

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.