Ρέθυμνο - Ίκαρος 82-77

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε με το δεξί το φετινό πρωτάθλημα της Α1, καθώς επιβλήθηκε του Ικάρου Καλλιθέας με 82-77. Οι νικητές είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Τζάστιν Χαρτ και Γκέιμπ Προύιτ οι οποίοι πέτυχαν από 21 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ πολύ καλή απόδοση είχε και ο Κένι Γκάμπριελ ο οποίος πέτυχε νταμπλ – νταμπλ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το ξεκίνημα ήταν το ιδανικό για τους γηπεδούχους με τον Χαρτ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση επιθετικά και το Ρέθυμνο να προηγείται με 9-0 και στη συνέχεια με 22-8. Οι

φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι αρχικά, αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μείωσαν στους 10 πόντους (25-15). Μάλιστα η διαφορά κατέβηκε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο (28-25), αλλά το Ρέθυμνο ανέβασε και πάλι ρυθμούς με τους Γκάμπριελ και Προύιτ να βρίσκουν λύσεις και τον δρόμο προς το… πλεκτό. Έτσι στο τέλος του πρώτου μισού του αγώνα ο ΑΓΟΡ κατάφερε να πάρει μία καλή διαφορά και να προηγηθεί με 45-34.

Ο Ίκαρος αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς μπήκε αποφασισμένος να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Οι Μπορόβνιακ και Γκόβενς ηγήθηκαν επιθετικά για την ομάδα της Χαλκίδας με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνει ντέρμπι (55-55) τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η περίοδος ολοκληρώθηκε πάντως με το Ρέθυμνο να προηγείται με 62-59, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν όμως στα τελευταία λεπτά να κρατήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά τη νίκη με 82-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-34, 62-59, 82-77.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χαρτ 21 (4), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 11 (3), Προύιτ 20 (1), Καλαμπόκης, Κανονίδης 4, Λάτοβιτς 5 (1), Αλεξάντερ 5, Άρμπετ 1, Γκάμπριελ 13.
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Καλαφατάκης): Στρναντ 3 (1), Γκόβενς 16 (5), Παπανικολόπουλος 3 (1), Άσκα 11, Μανολόπουλος 3 (1), Σάτον 6, Γκαγκλούδης 9 (2), Σπανός, Μπορόβνιακ 16, Μπεκ 10 (2), Μπέμπης.