Σερί τέλος για Οκλαχόμα (vid)

Το Ντένβερ, με τον Κώστα Κουφό να έχει πολύ καλή παρουσία για ένα ακόμα μας, σταμάτησε το θετικό σερί της Οκλαχόμα που μετρούσε έξι συνεχόμενες νίκες. Οι Νάγκετς κατάφεραν στην παράταση να πάρουν τη νίκη με 121-118, μετά από ένα συναρπαστικό ματς. Οι Πίστονς δεν συνάντησαν δυσκολίες απέναντι στη Βοστόνη, ενώ το Ντάλας τα βρήκε σκούρα απέναντι στο Ορλάντο αλλά αποχώρησε με τη νίκη.

Τα αποτελέσματα:
Λέικερς - Τορόντο 103-108
Ντάλας - Ορλάντο 111-105
Βοστόνη - Ντιτρόιτ

88-103
Οκλαχόμα Σίτι - Ντένβερ 118-121παρ. (109-109κ.α.)

Με τριπλέτα "φωτιά"

Μπορεί οι Ντουράντ και Ουέστμπρουκ να ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι οι βασικοί πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, μπορεί να ήταν ο κινητήριος μοχλός της Οκλαχόμα, αλλά το Ντένβερ ήταν εκείνο που πανηγύρισε στο φινάλε. Έστω κι αν χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης.

Με τους Μπρούερ, Γκαλινάρι και Φάριεντ να κάνουν εντυπωσιακή εμφάνιση, και τον Κώστα Κουφό να προσφέρει σημαντική βοήθεια, οι Νάγκετς κατάφεραν να σταματήσουν το νικηφόρο σερί της Οκλαχόμα. Ο Μπρούερ σημείωσε 26 πόντους εκ των οποίων τους 15 στην τελευταία περίοδο της κανονικής διάρκειας, ενώ οι δύο συμπαίκτες του πρόσθεσαν 18 και 16 πόντους αντίστοιχα (με τον Φάριεντ να προσθέτει 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ). Ο Κώστας Κουφός είχε απολογισμό 10 πόντους και 11 ριμπάουντ προσθέτοντας μια καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του.

Στην αντίπερα όχθη, ο Κέβιν Ντουράντ τελείωσε το ματς με 37 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ο Ουέστμπρουκ πρόσθεσε 36 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

"Μού έδωσαν τη μπάλα και σκέφτηκα "πήγαινε στο καλάθι". Κανείς δεν ήρθε να με μαρκάρει και ήμουν αποφασισμένος να σκοράρω" είπε ο Φάριεντ μετά το ματς για το καλάθι που έδωσε προβάδισμα στην παράταση στους Νάγκετς με το χρονόμετρο να δείχνει 46.5'' πριν τη λήξη.

Με... αύρα ρούκι

Ο Αντρέ Ντράμοντ ξεχώρισε στη νίκη του Ντιτρόιτ επί της Βοστόνης με 103-88, τελειώνοντας το ματς με απολογισμό 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Οι Πίστονς επέβαλλαν από το πρώτο ημίχρονο τον ρυθμό τους, όταν και απέκτησαν διαφορά 18 πόντων, η οποία ήταν και η βάση για να φτάσουν στη νίκη.

Στο αντίπαλο "στρατόπεδο", οι Σέλτικς γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους με τον Ντοκ Ρίβερς να δηλώνει "παίξαμε απαίσια. Πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να παίζουν και οι 12 παίκτες μας με τον ίδιο τρόπο".

Ο Κέβιν Γκαρνέτ σημείωσε 16 πόντους και ο Ρειτζόν Ρόντο πρόσθεσε 8 πόντους, 15 ασίστ, 9 ριμπάουντ και 9 λάθη, ενώ για τους Πίστονς εκτός από τον Ντράμοντ άλλοι πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Μπράντον Νάιτ και Γκρεγκ Μονρό σημείωσαν από 15 πόντους (ο δεύτερος μάζεψε και 11 ριμπάουντ), ο Ταισόν Πρινς πέτυχε 14 και ο Κάιλ Σινγκλέρ πρόσθεσε άλλους 13.

Σημαντική νίκη για Ντάλας

Οι Μάβερικς μπορεί να είχαν προβάδισμα 13 πόντων στο τέταρτο 12λεπτο, όμως το Ορλάντο κατάφερε να μειώσει το σκορ και να "απειλήσει" τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρήκαν τις λύσεις και αποχώρησαν νικητές.

Ο Σον Μάριον σημείωσε 20 πόντους, ο Ο' Τζέι Μέιο και ο Βινς Κάρτερ πρόσθεσαν από 15 πόντους και το Ντάλας πέτυχε την έβδομη εκτός έδρας νίκη του απέναντι στους Μάτζικ. Ο Ντιρκ Νοβίτσκι σημείωσε 12 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ με τον Ρικ Καρλάισλ να δηλώνει πως θα πρέπει να περιμένουν ως τον Φεβρουάριο ώστε να βρει τη φόρμα του ο Γερμανός που το καλοκαίρι υποβλήθηκε σε επέμβαση.