Σήκωσε το πρώτο ο "Ζοτς"!

Η Φενέρμπαχτσε κέρδισε την Γαλατάσαραϊ με 64-62 και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Τουρκίας! Έτσι, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν πρόλαβε καλά - καλά να δείξει τη δουλειά του στην γειτονική χώρα και πανηγύρισε τον πρώτο του τίτλο! Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του την διάρκεια και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό για την "Φενέρ", αφού ο Εμίρ Πρέλντζιτς σκόραρε 6 συνεχόμενους πόντους και ουσιαστικά… "χάρισε" το τρόπαιο στην ομάδα του.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση προσπαθώντας να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Η Γαλατάσαραϊ κατάφερε να πάρει προβάδισμα 3 πόντων στον τέλος της 1ης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η "Φενέρ" πέρασε μπροστά με 30-33, αλλά η "Γαλατά" απάντησε αμέσως με ένα σερί 7-0, κλείνοντας το ημίχρονο στο +4 (37-33).

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (48-44 3η περίοδο) και όλα έδειχναν πως ο πρώτος τίτλος της χρονιάς θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Ένα λεπτό και 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, το σκορ ήταν ισόπαλο 58-58. Σε αυτό το σημείο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς φάνηκε πιο ψύχραιμη και έχοντας έναν εκπληκτικό Εμίρ Πρέλντζιτς, ο οποίος σκόραρε 6 διαδοχικούς πόντους, κέρδισε τον αγώνα με 64-62.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Εμίρ Πρέλντζιτς με 14 πόντους (6/8 δίπ., 0/1 τρίπ., 2/2 β.), 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 31’ συμμετοχής. Καλός και ο Λούκα Ζόριτς με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε και ο Λίνας Κλέιζα με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για την πρωταθλήτρια Τουρκίας ο Τζαμόν Γκόρντον είχε 16 πόντους (0/4 δίπ., 4/6 τρίπ., 4/6 β.), 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 29’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Φουρκάν Αλντεμίρ με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.