Σόου Βεζένκοφ στην Πάτρα

Έχοντας τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ σε εξαιρετική μέρα, ο Άρης επέτρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας του Απόλλωνα στην Πάτρα με 78-76. Ο νεαρός φόργουορντ σταμάτησε στους 23 πόντους με 5/5 τρίποντα, ενώ θετικοί ήταν και οι Αθηναίου, Χαρίσης και Μποχωρίδης. Από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Χιλ και Ντάνιελ με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από το πρώτο δεκάλεπτο να πάρουν ένα καλό προβάδισμα στο σκορ απέναντι

στους γηπεδούχους που είχαν θέματα αμυντικά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να προηγείται με 24-18, ενώ στη συνέχεια η διαφορά μεγάλωσε με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα. Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 42-33 με τους Αθηναίου, Βεζένκοφ και Μποχωρίδη να πραγματοποιούν εξαιρετικό ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βεζένκοφ και Χαρίσης ανέβασαν στροφές για τον Άρη που έγινε δυνατός και ποιοτικός στο «ζωγραφιστό» και έτσι η διαφορά παρέμεινε στους 9 πόντους (53-64) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και με ηγέτες τους Χιλ και Ντάνιελ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 73-73, αλλά ο Βεζένκοφ με το 5ο του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες κράτησε τον Άρη στη θέση του οδηγού και τον οδήγησε στη νίκη με 78-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-42, 53-64, 76-78.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Χιλ 23 (3), Αργυρόπουλος 6, Τέιλορ 2, Ντάνιελ 17, Λιανός 5 (1), Πέτροβιτς 7 (2), Ζαφείρης 2, Τρεπάλοβατς, Μπολντς 14 (1).
ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 12 (1), Χαντ, Πελεκάνος 3 (1), Γκίκας 6, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 12, Βεζένκοφ 23 (5), Μούρτος, Αθηναίου 13 (1).