Τα αποτελέσματα στο Eurocup

Η Ούνικς Καζάν πήρε τη νίκη εκτός έδρας με 75-67 απέναντι στην Μακάμπι Χάιφα, για τον Ζ’ όμιλο του Eurocup. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι μπαίνοντας πολύ δυνατά στο παιχνίδι, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο κάπως χαλάρωσαν, κινδύνεψαν στο τέλος με τους Ισραηλινούς να μειώνουν στο δίποντο (65-67), αλλά εκεί ο Νίκος Ζήσης (5π.) και ο Κώστας Καϊμακόγλου (7π.) έδωσαν τις λύσεις για τους Ρώσους, οι οποίοι πήραν το πρώτο "διπλό" στην διοργάνωση.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι βρέθηκε πίσω στο σκορ με την έναρξη του παιχνιδιού (5-0), αλλά

ανέβασε την απόδοση της γρήγορα - γρήγορα, προσπερνώντας με καλάθι του Άντριου Γκούντελοκ (7-9) και δεν κοίταξε πάλι πίσω της, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 13-22! Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν την πρωτοπορία τους, για το 29-46 του ημιχρόνου.Στην επανάληψη, οι πρωταθλητές Ισραήλ έδειξαν να… ξυπνάνε (20-9 επιμέρους σκορ) μειώνοντας την διαφορά στους 6 πόντους (49-55 3η περίοδος). Στο 4ο δεκάλεπτο έφτασαν μια ανάσα από την ανατροπή, μειώνοντας 65-67, με δυο εύστοχες βολές του Μόραν Ροθ, δύο λεπτά και 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Εκεί, μίλησαν οι Έλληνες της Ούνικς, με τον Νίκο Ζήση αρχικά να ευστοχεί στο πρώτο του δίποντο στο παιχνίδι (65-69) και τον Κώστα Καϊμακόγλου στην επόμενη φάση να πετυχαίνει τρίποντο (65-72), κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τους Ρώσους και ενώ απέμεναν 33’’ για τη λήξη. Τελικό σκορ 75-67, με την ομάδα του ομοσπονδιακού μας τεχνικού να αγχώνεται στο τέλος, αλλά να φτάνει στην πρώτη εκτός έδρας επιτυχία στο Eurocup.

Ο Νίκος Ζήσης είχε 5 πόντους (1/2 δίπ., 1/5 τρίπ.), 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 26’ συμμετοχής, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου 7 πόντους (1/4 δίπ., 1/2 β.) και 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 26’ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο τρίτος Έλληνας της παρέας, Ίαν Βουγιούκας με 9 πόντους (3/3 δίπ., 3/6 β.), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 21’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Άντριου Γκούντελοκ με 22 πόντους (4/9 τρίπ.) σε 32’ συμμετοχής.

Για την Μακάμπι Χάιφα ξεχώρισε ο Ίκε Οφοέγκμπου με 15 πόντους (3/5 δίπ., 1/2 τρίπ., 6/8 β.), και 6 ριμπάουντ σε 18’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Μόραν Ροθ με 12 πόντους και 8 ασίστ.