Το ίδιο σκηνικό

Η Ισπανία δυσκολεύτηκε και πάλι απέναντι στην Αυστραλία, αλλά πήρε τη νίκη με 81-75, σημειώνοντας το 6/6 στα φιλικά παιχνίδια που έχει δώσει στο πλαίσιο της προετοιμασίας της. Το "κακό" για τον Σέρτζιο Σκαριόλο ήταν πως για ένα ακόμα παιχνίδι δεν έπαιξε ο Μαρκ Γκασόλ λόγω του προβλήματος στον ώμο, ενώ τραυματίστηκε στον μηρό και ο Σέρτζιο Ροντρίγκεζ προσθέτοντας έναν ακόμα "πονοκέφαλο".

Σε ότι αφορά στο ματς, το ίδιο σκηνικό με το προχθεσινό επικράτησε και χθες το βράδυ. Η Αυστραλία στηριζόμενη στην καλή άμυνα δεν επέτρεψε στους Ισπανούς να επιβάλλουν το τέμπο τους, με αποτέλεσμα το

ματς να γίνεται ντέρμπι.

Οι "μπούμερς" παρέμειναν στο παιχνίδι μέχρι και το τέταρτο δεκάλεπτο (66-62) όταν μέσα σε τρία λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 10-1 (με δύο τρίποντα του Γιούλ) και έκαναν το 76-63. Από εκεί και πέρα τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους και η Ισπανία τη νίκη.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Γκασόλ 16, Φερνάντεζ 6 (1), Ροντρίγκεζ, Ναβάρο 4, Καλντερόν 16 (4), Ρέγιες 10, Κλαβέρ 2, Σαν Εμετέριο 3 (1), Γιούλ 14 (3), Ιμπάκα 10, Σάδα.
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Μιλς 15 (3), Γκίμπσον, Ινγκλς 11 (2), Νιούλει 6, Ντελαβέντοβα 4 (1), Μπάρλοου 11 (3), Ουόρινγκτον 3 (1), Μπέινς 9, Άντερσεν 12, Νίλσεν 4.