Τρίκαλα - ΠΑΟΚ 87-76

Τα Τρίκαλα πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση εντός έδρας και κέρδισαν άνετα τον ΠΑΟΚ με 87-76 αναγκάζοντάς τον στη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα. Κορυφαίοι για τους νικητές, οι οποίοι κέρδισαν κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντς (44-29), ήταν οι Γιούινγκ, Έβανς και Γκρέιντζερ.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη πήρε από την αρχή τον έλεγχο της αναμέτρησης (11-2, 16-9) και δεν απειλήθηκε

σε κανένα σημείο εκτός από ένα πεντάλεπτο στη δεύτερη περίοδο, όταν και ο ΠΑΟΚ μείωσε στο καλάθι (34-32). Από κει και πέρα όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 13-0 μετέτρεψαν το 34-32 σε 45-32, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Αυτό φαίνεται ότι ήταν και το καθοριστικό σημείο του αγώνα, αφού με την έναρξη της επανάληψης, τα Τρίκαλα ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (66-45). Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, η οποία εμφανίστηκε αρκετά κουρασμένη, χωρίς καθαρό μυαλό και ανήμπορη να βρει λύσεις απέναντι στην καλή άμυνα των γηπεδούχων, το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη διαφορά στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 45-32, 66-45, 87-76.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 11, Περουνιτσιτς 3 (1), Γιούινγκ 22, Γιαννακίδης 8 (1), Πέτροβιτς 11 (2), Γκρέιντζερ 21 (1), Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 6, Νικολόπουλος, Μουτακαμπίρ 2.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 4, Κούπερ 7 (1), Χαραλαμπίδης 13 (3), Τσόχλας 8 (2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 9 (3), Μαργαρίτης 17, Μπόγρης 8, Κασελάκης, Λιάπης.