00:09 30/4/2024 - Πηγή: NewsIt

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε να ανατρέψει το σκορ κόντρα στη Βαλένθια, αλλά με ένα τρομερό χατ-τρικ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι πήρε τη νίκη με 4-2 και επέστρεψε στη 2η θέση της βαθμολογίας στην ισπανική “La Liga”.

Παρότι άνοιξε το σκορ με τον Λόπεθ στο 22′, η Μπαρτσελόνα βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο, αφού η Βαλένθια σκόραρε δις με τον Ντούρο (από απίθανο λάθος του Τερ Στέγκεν) και τον Πέπελου. Αμέσως μετά όμως έμεινε και με 10 παίκτες από την αποβολή Μαμαρντασβίλι, με αποτέλεσμα το έργο των Καταλανών να γίνει πιο

εύκολο στο δεύτερο μέρος.

Ο Λεβαντόφσκι βρήκε δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα στο 50′ και στο 82′ και ολοκλήρωσε… μόνος του την ανατροπή για την Μπαρτσελόνα, πετυχαίνοντας και ένα τρίτο γκολ με φοβερή εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις. Οι “μπλαουγκράνα” ανέβηκαν έτσι ξανά στη δεύτερη θέση της “La Liga”, με δύο βαθμούς περισσότερους από την Τζιρόνα, αλλά είναι ακόμη στο -11 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

To άρθρο Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 4-2: Ο Λεβαντόφσκι με χατ-τρικ «υπέγραψε» τη νίκη με ανατροπή δημοσιεύτηκε στο NewsIT .