23:55 19/5/2023 - Πηγή: NewsIt

Έπειτα από δύο σερί ήττες από τη Λειψία και την Ουνιόν, που την «εκτροχίασαν» απ’ την πρώτη τετράδα, η Φράιμπουργκ επέστρεψε στα επικρατώντας της Βόλφσμπουργκ με 2-0 στο εναρκτήριο παιχνίδι της 33ης αγωνιστικής της Bundesliga και διατήρησε «ζωντανές» τις ελπίδες της για να προλάβει ένα απ’ τα «εισιτήρια» που οδηγούν στο επόμενο Champions League.

Στο «Europa-Park Stadion» οι «λύκοι» εγκλώβισαν την Φράιμπουργκ

στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίκτυα και «καθάρισαν» μέσα σε ένα πεντάλεπο τη νίκη που είχαν τόσο μεγάλη ανάγκη.

Ο Γκούντερ στο 71′ με το πρώτο εφετινό τέρμα του κι ο Πέτερσεν στο 75′ «σφράγισαν» το τρίποντο για τη Φράιμπουργκ (ακυρώθηκε κι άλλο ένα γκολ του Πέτερσεν στο 80′), την ώρα που η Βόλφσμπουργκ αισθάνεται πλέον την… καυτή «ανάσα» της Λεβερκούζεν (υποδέχεται την Κυριακή, 21/5 την Γκλάντμπαχ) στη μάχη για την 6η θέση και το «εισιτήριο» για τα προκριματικά του Europa Conference League.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο μαρκάρισμα ο Χέφλερ της Φράιμπουργκ.

Χέρτα Βερολίνου 25

To άρθρο Φράιμπουργκ – Βόλφσμπουργκ 2-0: Νίκησε και έμεινε ζωντανή στη μάχη για το Champions League δημοσιεύτηκε στο NewsIT .