00:14 12/1/2023 - Πηγή: NewsIt

Η Μάντσεστερ Σίτι γνώρισε αποκλεισμό “σοκ” στην έδρα της Σαουθάμπτον (2-0) και έμεινε εκτός ημιτελικών του Λιγκ Καπ Αγγλίας – Στους «4» η Νότιγχαμ Φόρεστ, επικρατώντας 4-3 στα πέναλτι επί της Γουλβς (1-1 το ματς).

Η Σαουθάμπτον έκανε τη μεγάλη έκπληξη και «πέταξε έξω» από τη συνέχεια του Λιγκ Καπ Αγγλίας τη Μάντσεστερ Σίτι.

Οι «Άγιοι» μέσα σε πέντε λεπτά στο πρώτο μέρος (23΄-28΄) πέτυχαν τα γκολ της νίκης τους

στο «Σεντ Μέρις», με τους Μαρά και Τζενεπό, αφήνοντας εκτός συνέχειας τους κατόχους του τροπαίου to 2021.

Η Νότιγχαμ επικράτησε με 4-3 της Γουλβς στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε στους ημιτελικούς.

Στο 18′ ο Γουίλι Μπολί σκόραρε από κοντινή απόσταση έπειτα από στατική φάση για την Φόρεστ, έγραψε το 1-0. Στο 64ο λεπτό ο Ραούλ Χιμένες έγινε αποδέκτης της μπαλιάς και “έγραψε” το 1-1 που έστειλε το ματς στα… πέναλτι, εκεί όπου η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη πήρε την πρόκριση.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών του αγγλικού League Cup:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τσάρλτον 3-0

Νιούκαστλ-Λέστερ 2-0

Νότιγχαμ Φόρεστ-Γουλβς 4-3 πεν. (κ.αγ. 1-1)

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Σίτι 2-0

Τα ζευγάρια των ημιτελικών

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Νιουκάστλ – Σαουθάμπτον

To άρθρο Λιγκ Καπ Αγγλίας: Η Σαουθάμπτον απέκλεισε την Μάντσεστερ Σίτι - Πρόκριση στα πέναλτι για Νότιγχαμ Φόρεστ δημοσιεύτηκε στο NewsIT .