17:25 1/9/2023 - Πηγή: NewsIt

Η Ελλάδα έδωσε μεγάλη «μάχη» κόντρα στην Λιθουανία, αλλά όταν η αντίπαλός της άρχισε να τα… βάζει από το τρίποντο, όλα κρίθηκαν. Η Εθνική μπάσκετ ξέμεινε από δυνάμεις στην τελευταία περίοδο, “κατέρρευσε” και ηττήθηκε με το βαρύ 92-67, αποτέλεσμα που.. φέρνει τον αποκλεισμό της από τη συνέχεια του Mundobasket 2023, όποιο αποτέλεσμα κι αν φέρει κόντρα στο Μαυροβούνιο, την Κυριακή. Τεραστια προσπάθεια από Γουόκαπ και Λαρεντζάκη.

Η Λιθουανία έκανε τεράστια εμφάνιση

στο δεύτερο μέρος κόντρα στην Εθνική μπάσκετ, σημείωσε 15/24 τρίποντα κι έφτασε στη νίκη μέσα στην Mall of Asia Arena της Μανίλα με το εντυπωσιακό 92-67, αποτέλεσμα που απέκλεισε την Γαλανόλευκη από την οκτάδα του Mundobasket 2023.

15/24 τρίποντα για τη Λιθουανία, που στο δεύτερο μέρος έκανε… πάρτι από τα 6,75, βρίσκοντας όμως και πολλά ελεύθερα, αφού η άμυνα της Εθνικής «κατέρρευσε» στην επανάληψη και ιδιαίτερα από τε μέσα της τρίτης περιόδου και μετά.

Πρώτος σκόρερ -και κορυφαίος- για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ο Τόμας Γουόκαπ, με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο. Το ακολουθησε στο σκοράρισμα ο Λαρεντζάκης με 17 π.

Η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις είχε για πρώτο σκόρερ τον Ρόκας Γιακουμπάιτις (19 πόντους, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα), ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ίνγκας Μπραζντέικις (18 π.).

Η Λιθουανία πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση, μαζί με τις ΗΠΑ (θα παίξουν οι δυο τους για την πρωτιά). Τυπική διαδικασία ο αγώνας της Εθνικής με το Μαυροβούνιο.

Το ματς

Η Λιθουανία είχε ένα ικανοποιητικό ξεκίνημα, κάνοντας ένα 7-0 με 5 σερί πόντους του Μπραζντέικις. Η Εθνική μπάσκετ ήταν άστοχη από την περιφέρεια, με τον Γουόκαπ να πετυχαίνει τους πρώτους της πόντους (9-4).λ Ο νατουραλιζέ της Γαλανόλευκης «τράβηξε» την ομάδα, οι διεθνείς βελτιώθηκαν και με ένα 12-0 σερί πήραν… κεφάλι στο σκορ (13-18). Οι δυο ομάδες όμως ήταν άστοχες στο τέλος της περιόδου, σκόραραν με βολές, με τον Κουζμίνκας να κάνει το 20-20 για την «λιέτουβα» (σκορ πρώτου δεκαλέπτου).

Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με την Εθνική μπάσκετ να διατηρεί βραχεία κεφαλή. Μία μικρή «έκρηξη» από τους διεθνείς με καλή άμυνα και μπροστάρηδες στην επίθεση τους Παπαπέτρου, Λαρεντζάκη και τους Ρογκαβόπουλο, έφερε την ομάδα στο +8 (27-35). Η Λιθουανία έδειξε να τα έχει… χαμένα από την πίεση που της άσκησε η Γαλανόλευκη και είδε μόνο τον Βαλανσιούνας να ανταποκρίνεται.

Η Ελλάδα πήρε «δύναμη» από την πολύ καλή της άμυνα, Γουόκαπ και Λαρεντζάκης «συνδέθηκαν» με το αντίπαλο καλάθι και η διαφορά διατηρήθηκε για αρκετά λεπτά στο +8. Η Λιθουανία όμως «ξύπνησε» λίγο πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, έφτασε στο +4 του πρώτου μέρους (39-43).

Η Εθνική μπάσκετ εμφάνισε ένα «χλομό» πρόσωπο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και είδε την Λιθουανία να πηγαίνει καλά στην επίθεση και να φτιάχνει μικρό προβάδισμα (51-46). Ο εκπληκτικός Γουόκαπ, αλλά και ο… X-Factor Μωραΐτης έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα (54-54).

Η Λιθουανία έφτιαξε πολύ γρήγορα μια μικρή διαφορά 5 πόντων, με την Γαλανόλευκη το έφερε στο -2 με καλή άμυνα, αλλά η «λιέτουβα» είχε βρει καλό ρυθμό στην επίθεση (πέτυχε 6 τρίποντα στο δεκάλεπτο) και πήγε στην τελευταία περίοδο προηγούμενη με 6 πόντους (64-58).

Η Ελλάδα συνέχισε τα λάθη και στην 4η περίοδο, με την Λιθουανία να βρίσκει με ευκολία πόντους και να φτάνει μέχρι και στο +14 (76-62). Οι παίκτες της Εθνικής μπάσκετ δεν μπόρεσαν να δείξουν ξανά ψυχραιμία στο παιχνίδι τους οι αντίπαλοί τους είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους κι έφτασαν με ευκολία στο τελικό 92-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Μπέντζιους 15 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπραζντέικις 18 (4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Ντίμσα 6 92), Γιοκουμπάιτις 19 (3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Καρινιάουσκας, Κουζμίνσκας 5 (1), Μαλντούνας, Μοτιεγιούνας 8 (1), Νορμάντας 3 (1), Σεντεκέρσκις, Σιρβίντις, Βαλαντσιούνας 15 (6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αντετοκούνμπο 2, Μποχωρίδης, Χατζηδάκης, Λαρεντζάκης 17 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 2, Μωραΐτης 5 (1), Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου (0/4 τρίποντα), Παπαπέτρου 9 (1), Ρογκαβόπουλος 7, Γουόκαπ 21 (3/10 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λιθουανίας: 18/29 δίποντα, 15/24 τρίποντα, 11/13 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 25 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 18 φάουλ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 13/33 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 11/13 βολές, 26 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 11 λάιθη, 18 φάουλ

To άρθρο Λιθουανία – Ελλάδα 92-67: Κατέρρευσε, διασύρθηκε και γνώρισε τον αποκλεισμό στο Mundobasket 2023 δημοσιεύτηκε στο NewsIT .