00:07 19/4/2023 - Πηγή: NewsIt

Η Μίλαν άντεξε στην “πίεση” της Νάπολι στον αγώνα ρεβάνς του ιταλικού “εμφυλίου” για τα προημιτελικά του Champions League και με το 1-1 στο δεύτερο ματς, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Μετά τη νίκη της με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι, η Μίλαν προηγήθηκε και στο “Ντιέγκο Μαραντόνα”, με τον Ζιρού να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 43′ και ενώ νωρίτερα είχε χάσει και πέναλτι για την ομάδα του. Η Νάπολι έχασε δικό της πέναλτι με τον Κβαρατσκέλια στο δεύτερο

μέρος και ισοφάρισε πολύ αργά με τον Όσιμεν -στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων- με αποτέλεσμα να μείνει στην ισοπαλία.

Οι “ροσονέρι” πανηγύρισαν έτσι την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League, επικρατώντας με συνολικό σκορ 2-1 των Ναπολιτάνων, οι οποίοι και έχουν 22 βαθμούς περισσότερους στο ιταλικό πρωτάθλημα. Στην Ευρώπη όμως, η φανέλα της Μίλαν αποδείχθηκε πιο “βαριά” και η 7 φορές κάτοχος του τίτλου συνεχίζει την πορεία της προς το τρόπαιο.

To άρθρο Νάπολι – Μίλαν 1-1: Άντεξαν οι «ροσονέρι» και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Champions League δημοσιεύτηκε στο NewsIT .