23:00 7/12/2023 - Πηγή: NewsIt

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 90-78 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, για την 13η αγωνιστική της Euroleague, φθάνοντας τις τρεις συνεχόμενες ήττες στη διοργάνωση.

Ένα τραγικό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 26-10 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης, ο Παναθηναϊκός πέταξε στα… σκουπίδια την καλή του εμφάνιση

στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και γνώρισε τελικά εύκολα την ήττα από τη “Βασίλισσα” και πρωτοπόρο της φετινής Euroleague.

Η ομάδα του Αταμάν βρέθηκε έτσι σε αρνητικό ρεκόρ, 6-7 στην κατάταξη, ενώ η περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης, ανέβηκε στο εκπληκτικό 12-1, με νίκες σε ΣΕΦ και ΟΑΚΑ μέσα σε 48 ώρες.

Το παιχνίδι

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα με 7-2, αλλά ο Παναθηναϊκός άρχισε να “σφίγγει” την άμυνά του και πήρε ώθηση στην επίθεση, φθάνοντας ακόμη και σε προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Μαδριλένοι έμειναν κοντά στο σκορ με τον Χεζόνια να δίνει λύσεις στην επίθεση και μάλιστα με καλάθι στη λήξη, προηγήθηκαν με 24-23 στο 10′.

.@mariohezonja always good to see you here, file! #paobcaktor – @RMBaloncesto pic.twitter.com/SrJJV8B0VW

Panathinaikos BC (@paobcgr) December 7, 2023

Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να ξεφεύγει με επιμέρους 11-3 και 2/2 τρίποντα του Γιουλ, αλλά τον Παναθηναϊκό να αντιδράει με… σόου του Ναν. Ο Αμερικανός γκαρντ του “τριφυλλιού” ήταν εκπληκτικός στο διάστημα αυτό και έφθασε τους 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης αντέδρασε όμως ξανά και με καλάθι buzzer beater του Καμπάτσο, διαμόρφωσε το 46-45 υπέρ της στο ημίχρονο του αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς με +6 (51-47), αλλά ο η Ρεάλ Μαδρίτης άρχισε να “πυροβολεί” από μακριά με τον Μούσα και “έτρεξε” ένα μεγάλο δικό της σερί για να ξεφύγει στο σκορ. Οι “πράσινοι” κόλλησαν μάλιστα στην επίθεση και με μόλις 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, βρέθηκαν να χάνουν με 72-55 στο 30′.

He did it AGAIN @ThiasLsf with a monster dunk! #FlightTime I @TurkishAirlines pic.twitter.com/begvtuTyNP

Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) December 7, 2023

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και έφθασε μέχρι και το -9, αλλά ένα δύο λάθη στην επίθεση, δεν του επέτρεψαν να ξαναμπεί ουσιαστικά στο ματς. Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε να βρίσκει σουτ από μακριά, έχοντας 13/26 τρίποντα και διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας τη νίκη σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ. Το τελικό 90-78 δεν απέτρεψε πάντως το χειροκρότημα των οπαδών στους παίκτες του “τριφυλλιού” στο φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90.

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόσα 4 (2/11 σουτ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 6 (2/3 τρίποντα, 1 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 5 (1), Ναν 24 (6/12 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 18 (6/11 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 15 (7/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 5 (1), Ρούντι 3 (1), Καμπάσο 8 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Χεζόνια 19 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 κλεψίματα), Ντεκ 16 (2), Πουαριέ 2, Ταβάρες 10 (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γιουλ 11 (3/4 τρίποντα), Εντιαγιέ 2, Μούσα 14 (4/9 τρίποντα).

To άρθρο Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 78-90: Μπλακ άουτ στο τρίτο δεκάλεπτο και νέα ήττα στη Euroleague δημοσιεύτηκε στο NewsIT .

Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 78-90, Μπλακ, Euroleague,panathinaikos – real madritis 78-90, blak, Euroleague