Βόμβα στο Australian Open! Αποκλείστηκε ο Ράφα Ναδάλ

09:27 18/1/2023 - Πηγή: NewsIt

Η πρώτη μεγάλη βόμβα στο Australian Open έσκασε, με τον Ράφα Ναδάλ να μείνει εκτός διοργάνωσης από τον δεύτερο γύρο για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ο λαβωμένος Ράφα Ναδάλ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Μακένζι ΜακΝτόναλντ, ηττήθηκε με 3-0 σετ (6-4, 6-4, 7-5) και αποχαιρέτησε πρόωρα το Australian Open,

αδυνατώντας να υπερασπιστεί τον περσινό τίτλο του στη Μελβούρνη.

Ο ΜακΝτόναλντ (Νο.63 στον κόσμο) έκανε καταπληκτικό παιχνίδι στα δύο πρώτα σετ, ενώ στο τρίτο εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Ράφα Ναδάλ τραυματίστηκε στον γοφό και έφτασε στη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του.

Mission accomplished for @mackiemacster

The impressive American has beaten Nadal 6-4 6-4 7-5. @wwos • @espn • @eurosport • @wowowtennis • #AusOpen • #AO2023 pic.twitter.com/fkaTpk11te

— #AusOpen (@AustralianOpen) January 18, 2023

Ο Ράφα Ναδάλ, τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ και κάλεσε τον γιατρό του αγώνα ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 6-4, 5-3. Ακολούθησε ιατρικό time out εκτός γηπέδου και μόλις επέστρεψε, ο ΜακΝτόναλντ έκλεισε και το 2ο σετ με 6-4.

Η εικόνα του 36χρονου τρίτο σετ ήταν κάτι παραπάνω από ανησυχητική, όμως δεν θέλησε να εγκαταλείψει και έμεινε στο court, παλεύοντας μέχρι τέλους δίχως αποτέλεσμα

Στον επόμενο γύρο ο 27χρονος Αμερικανός θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Νισιόκα-Σβρίτσινα, έχοντας την ευκαιρία να προκριθεί στους “16” του Australian Open.