Basket League: Νίκη με άγχος για τον Ολυμπιακό κόντρα στο Μαρούσι

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε το Μαρούσι για την 18η αγωνιστική της Basket League έχοντας το μυαλό του και στο Final 8 του κυπέλλου που ακολουθεί, με αποτέλεσμα να αγχωθεί περισσότερο από όσο θα περίμενε κανείς πριν νικήσει τελικά με 93-87. Το Μαρούσι προηγήθηκε με 7-12, ο Ράιτ ισοφάρισε σε 14-14 και ο Πετρούσεβ σε 18-18, για να ολοκληρωθεί η 1η περίοδος με τους φιλοξενούμενους στο +2, από εύστοχο σουτ του Στασινού. Από την ομάδα του Πειραιά,
όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο Ουόκαπ είχε 5 πόντους, 4 ο Ράιτ και 3 ο Πίτερς. Στον αντίποδα, το Μαρούσι βασίστηκε σε αυτά τα πρώτα 10 λεπτά στον Ραντούλιτσα (6π.) και στον Κόσεϊ (5π.). Όπως τέλειωσε το πρώτο δεκάλεπτο… άρχισε το δεύτερο. Δηλαδή με καλάθι του Στασινού, ενώ με το τρίποντο του Γούνταρντ που ακολούθησε το Μαρούσι ολοκλήρωσε σερί 7-0, για το 18-25. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε πίσω στο σκορ, παρά τις λύσεις από Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος και Φαλ. Οι Ραντούλιτσα, Χιλ και Νικολαϊδης απαντούσαν κάθε φορά […]