Basket League: Ο Ολυμπιακός πήρε το «ντέρμπι» με το Περιστέρι

Το Περιστέρι ήταν εξαιρετικό στο ΣΕΦ για 32 λεπτά και δυσκόλευε πάρα πολύ τον Ολυμπιακό που ήταν στο -9 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στα τελευταία λεπτά όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 91-83. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 13-7 στο 4′, για να
πάει στη συνέχεια και στο +7 (11-18) με τρίποντο του Πουλιανίτη. Με τους Ερυθρόλευκους να μην αποφεύγουν τα λάθη οι φιλοξενούμενοι πήγαν και στο +9 (14-23), κάπου εκεί όμως οι Γουίλιαμς Γκος και Ράιτ βγήκαν μπροστά και ισοφάρισαν 23-23 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι περισσότεροι περίμεναν ότι στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα ανέβαζε ρυθμό, η αλήθεια όμως είναι ότι το Περιστέρι είχε τον έλεγχο και έβρισκε συνεχώς λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάει στο +12 (31-43) στο 16′ με 6 πόντους του Ελάιζα Μήτρου Λονγκ, κλείνοντας τελικά το πρώτο […]