Basket League: Ξέσπασμα Ολυμπιακού και νίκη με +42 επί του Λαυρίου

Λίγες μέρες μετά την ήττα από τη Μονακό στη Euroleague, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις υποχρεώσεις του στη Basket League και δεν έδειξε κανένα έλεος για το Λαύριο, το οποίο συνέτριψε με 96-54 εκτός έδρας. Το ξεκίνημα του ματς δεν ήταν και το καλύτερο για τους Ερυθρόλευκους που βρέθηκαν πίσω με 12-6 στο 5′ και με 19-10 στο 7′, με τους γηπεδούχους να έχουν για πρωταγωνιστές τούς Μουρ και ΝτεΤζούλιους. Κάπου εκεί, όμως, η ομάδα
του Γιώργου Μπαρτζώκα αποφάσισε να σοβαρευτεί και το αποτέλεσμα φάνηκε, αφού στο τελευταίο 3λεπτο του πρώτου 10λεπτου έτρεξε σερί 16-0 και βρέθηκε στο +7 (19-26). Το σερί, μάλιστα, των Ερυθρόλευκων δεν σταμάτησε εκεί αλλά συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, φτάνοντας στο 23-0 τελικά, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 19-33. Οι Λαρεντζάκης, Μπραζντέικις, Σίκμα και Φαλ δεν είχαν κανένα πρόβλημα από την αντίπαλη άμυνα και η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, με τους Πειραιώτες να είναι μπροστά με double score στο τέλος του ημιχρόνου (25-50). Το […]
Basket League, Ξέσπασμα Ολυμπιακού, +42, Λαυρίου,Basket League, xespasma olybiakou, +42, lavriou