Champions League: Πρόκριση με 6άρα η Άρσεναλ, στους «16» και η Αϊντχόφεν

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου σκόραρε πέντε φορές, η Άρσεναλ νίκησε τελικά με 6-0 τη Λανς και εξασφάλισε πανηγυρικά την πρόκριση στους «16» του Champions League, εκεί όπου είναι και η Αϊντχόφεν πλέον έχοντας νικήσει νωρίτερα τη Σεβίλλη εκτός έδρας. Για τον 2ο όμιλο η Άρσεναλ υποδέχθηκε τη Λανς γνωρίζοντας ότι με νίκη θα σφράγιζε την πρόκριση και αποφάσισε να
το κάνει με εντυπωσιακό τρόπο. Με γκολ των Χάβερτς (13′), Ζεσούς (21′), Σάκα (23′), Μαρτινέλι (27′) και Όντεγκααρντ (45′) οι Κανονιέρηδες έγιναν η πρώτη αγγλική ομάδα που έβαλε 5 γκολ σε ένα ημίχρονο σε αγώνα Champions League και από εκεί και πέρα, στην επανάληψη, έβαλε και 6ο με πέναλτι του Ζορζίνιο (86′) για το πανηγυρικό 6-0. Έτσι, πήρε το εισιτήριο για τους «16» και παράλληλα έδωσε την πρόκριση και στην Αϊντχόφεν, η οποία είχε νικήσει νωρίτερα με μεγάλη ανατροπή τη Σεβίλλη στην Ισπανία και περίμενε ήττα της Λανς στην Αγγλία για να πανηγυρίσει. Από εκεί και […]
Champions League, Πρόκριση, 6άρα, Άρσεναλ, Αϊντχόφεν,Champions League, prokrisi, 6ara, arsenal, aintchofen