Euroleague: Αρμάνι-Παναθηναϊκός 75-54 – Κατέρρευσε στο β’ ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε αξιόμαχος στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Μιλάνο, αλλά το κακό ξεκίνημα στην 3η περίοδο έμελλε να αποδειχθεί καθοριστικό στην εξέλιξη του ματς, να ηττηθεί -με διψήφια διαφορά- από την Αρμάνι Μιλάνο στο Mediolanum Forum (75-54) και να φτάνει τις εννιά σερί εκτός έδρας ήττες στην EuroLeague για το 2021/22. Οι «πράσινοι» άφησαν στα αποδυτήρια
το ανταγωνιστικό πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου, προδόθηκαν από την επιπολαιότητα των παικτών τους, που έδωσαν τη δυνατότητα στην ιταλική ομάδα να πετύχει εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και να «καθαρίσει» ένα παιχνίδι που μέχρι την ανάπαυλα ήταν ντέρμπι. Το «τριφύλλι» δέχθηκε γρήγορα ένα σερί 12-0 και έκτοτε βρέθηκε να κυνηγά το σκορ, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να φτάσει τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έκαναν στην τρίτη περίοδο όσα λάθη (7) είχαν σε όλο το πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα το -4 (33-29) της ανάπαυλας να γίνει -15 (57-42) στο 30ό λεπτό -δίχως να υπάρξει επιστροφή. Δύο φορές μόνο κατάφεραν να πλησιάσουν […]