Euroleague: Ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του με τρομακτικό ημίχρονο – Κέρδισε την Άλμπα 67-94

Ο Ολυμπιακός επιστρέφει από το Βερολίνο με νίκη, καλύτερη ψυχολογία και ανοδική πορεία στην κατάταξη. Οι «ερυθρόλευκοι» χάρη κυρίως σε ένα συγκλονιστικό τρίτο δεκάλεπτο επικράτησαν της Αλμπα με 67-94 και ολοκλήρωσαν με νίκη τον πρώτο γύρο της Euroleague. Η αλήθεια είναι πως στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου προβλημάτισαν με την απόδοσή τους, ωστόσο βγήκαν από τα αποδυτήρια απόλυτα
συγκεντρωμένοι, έπαιξαν τρομερή άμυνα και με υποδειγματική επιθετική λειτουργία «καθάρισαν» και εύκολα τελικά. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας τον Γουόκαπ να δημιουργεί και τον Παπανικολάου να σκοράρει, ωστόσο η αμυντική του λειτουργία δεν ήταν αυτή που έπρεπε και έτσι τα τρίποντα του Μπιν και οι ασίστ του Τίεμαν έδιναν λύσεις στους γηπεδούχους (12-12, 5′). Η Αλμπα συνέχισε να βρίσκει σε λιγότερα από 10 δευτερόλεπτα καλάθια, προλάβαινε πριν στηθεί η άμυνα των Πειραιωτών και έτσι η αρχική περίοδος ολοκληρώθηκε με 25-19. Οι παίκτες του Ολυμπιακού που μπήκαν από τον πάγκο δεν διατηρούσαν καλές αποστάσεις στη μπροστινή πλευρά του παρκέ ενώ και […]
Euroleague, Ολυμπιακός, – Κέρδισε, Άλμπα, 67-94,Euroleague, olybiakos, – kerdise, alba, 67-94