Euroleague: Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 89-72

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική του νίκη στην Euroleague αφού επικράτησε της Ζαλγκίρις με 89-72. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα προσφέροντας όμορφο θέαμα στους οπαδούς τους που είχαν φροντίσει για ένα ακόμη sold out. Με τρομερή άμυνα και εκπληκτική κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση η οποία έφερε υψηλά ποσοστά ευστοχίας, οι παίκτες του
Γιώργου Μπαρτζώκα από τη στιγμή που ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να κυκλοφορούν καλά τη μπάλα και να προηγούνται με 7-2 πολύ νωρίς, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις κοντά στο καλάθι και ισορρόπησαν την κατάσταση (10-10, 6’). Η Ζαλγκίρις με τρίποντο του Ντίμσα προσπέρασε με 13-17 λίγο πριν ολοκληρωθεί η εναρκτήρια περίοδος η οποία ωστόσο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο στους 19 πόντου χάρη στους πόντους του Κάνααν. Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε διαφορετική εικόνα και ειδικά σε όσα αφορούσαν την «ερυθρόλευκη» άμυνα. Τα διαδοχικά κλεψίματα από Παπανικολάου […]
Euroleague, Ολυμπιακός, Ζαλγκίρις Κάουνας, 89-72,Euroleague, olybiakos, zalgkiris kaounas, 89-72