Euroleague: Παναθηναϊκός – Μπάγερν 78-71: Ο Λευτέρης Μαντζούκας αποδείχθηκε παίκτης-κλειδί στο τελευταίο δεκάλεπτο

Το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό ήταν η νίκη στο ματς της 2ης αγωνιστικής κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου. Και τίποτε άλλο. Μπορεί να… δεινοπάθησε, μπορεί να έκανε τα (σχεδόν) εύκολα-δύσκολα στο τέλος, αλλά το… αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει. Και οι «πράσινοι» άρχισαν να «γεμίζουν» το φετινό «σακούλι» της Euroleague με την πρώτη τους νίκη στη φετινή διοργάνωση. Οι «πράσινοι» δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ έχοντας φτάσει την διαφορά στο +16 ενώ προηγήθηκαν και με +13 δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.
Η Μπάγερν δεν παρατούσε τα όπλα και προσπαθούσε να βάλει (και έβαζε) δύσκολα στην ελληνική ομάδα μειώνοντας και σε 74-71 στα 11” πριν από το τέλος του αγώνα. Όμως ο Παναθηναϊκός άντεξε στο τέλος στους κραδασμούς των Βαυαρών και… άνοιξε τον δικό του λογαριασμό στην Euroleague. Ο Λευτέρης Μαντζούκας ήταν ο παίκτης-κλειδί στην τελευταία περίοδο ευστοχώντας σε δύο κρίσιμα -όσο και σημαντικά- τρίποντα ξεκολλώντας την ομάδα του στο σκοράρισμα, ενώ ο Ματίας Λεσόρ ναι μεν […]